Miroslavst

Vysvětlíte význam proč se říká, zavřou tě až zčernáš?

Proč zrovna zčernat? Jaký to má význam?
Nemělo by se říkat zavřou tě až ti to prospěje?-Nemusí pracovat, má tam posilovnu, různé zájmové kroužky atd.
Jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
annas

Už jsem jednou odpovídala. Okopírovala jsem svou odpověď.

Domnívám se, že původ slov „až zčernáš“ pochází z Bible (Izaiáš), kdy Bůh se hněvá a vlivem jeho hněvu zčerná nejen zem, ale i lid bude jeho plameny pohlcen.

Nezbude vám než se krčit s vězni,
než padnout mezi mrtvými.

Tím vším ale jeho hněv stále nekončí,
jeho ruka se ještě chystá udeřit!

Známé, ale někdy těžko zjistitelné.

Toto úsloví je uvedeno v knize Dobrý voják Švejk od Jaroslava Haška. Nikde se ale nepodařilo prověřit, zda je autorem slovního spojení sám Jaroslav Hašek. Význam úsloví je známý – věznit někoho dlouho, zavřít někoho na dlouhou dobu.
Může souviset nejen s Biblí.

Teď už určitě ve vězení nikdo nezčerná,ale odpočine si. Takže toto tvrzení není aktuální.

Další odpovědi
hanulka11

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-zavru-te-az-zcernas

anonym

Bylo by zajímavé,že kdyby se černým říkalo"zavřou tě až zběláš" 😁

Lásenka

Asi proto, že dříve byli zavření, až tam hladem zemřeli a zčernali.

Terryle

Možná kvůli nějakejm nemocem, který se dřív v kriminálech (málo mizernýho jídla, tma, mizerná hygiena, paraziti, mizerná zdravotní péče, prostě mizerný životní podmínky obecně) vyskytovaly? Třeba nějaká hnusná, při které by vám černalo a odumíralo maso…
(dobrou chuť, jestli právě večeříte…)