Putin

Vysvětlíte ve zkratce události v Kosovu od roku 1998 do roku 1999?

Nějak tak stručně (jak to začalo, proč to začalo …), za reakce děkuji 🙂
Doplňuji:

pepa25: Otázka již byla odstraněna ☹

A ještě dotaz, kdo byl v právu?? Srbové nebo Albánci?

Nejlepší odpověď
led

Tak stručne:
Kosovský problém vznikol oficiálne ako národnostno politický spor medzi etnickými Albáncami a Srbmi žijúcimi v Kosove.
Neoficiálne išlo o ekonomickopo­litický vplyv nadnárodných celosvetových spoločností v kosovskej oblasti, ktoré do sporu zainteresovali aj štáty EU, Ruska a USA.
Niekto na tomto spore veľmi získal, ale neboli to obyvatelia Kosova…

Doplňuji:
z tlače:
Vojna v Kosove
Ide o vojenský konflikt v rokoch 1998 a 1999, keď sa Kosovská oslobodenecká armáda (UCK) rozhodla vojenskou cestou získať samostatnosť Kosova od Srbska (v tom čase Juhoslovanská federatívna republika) .
Od 24. marca 1999 do 11. 6. 1999 prebehlo bombardovanie Srbska letectvom NATO. Bombardovanie viedlo k ukončeniu konfliktu a vyhláseniu samostatnosti Kosova v roku 2008. http://tema.ak­tuality.sk/voj­na-v-kosove/

Další odpovědi
Pepa25

Myslím, že annas tu v odpovědi na odstraněnou otázku „Proč se Kosovo mohlo osamostatnit a Novorusko ne?“ dávala dobrý odkaz na chronologii Kosova …

led

V zmysle Ústavy SFRJ mala každá členská republika právo na sebaurčenie. A tu vzniká problém:
federáciu tvorilo 6 republík, Kosovo a Vojvodina boli autonomne kraje Srbskej socialistickej republiky. V tomto zmysle už nešlo o ústané právo na sebaurčenie, ale o odtrhnutie autonomnej súčasti Srbskej republiky. V tomto zmysle si predstavme napríklad štát Texas keby sa chcel osamostatniť zo zväzku USA, zasiahli by armády cúdzích štátov? Spomínam tento štát, pretože pôvodne patril do zväzku štátov Mexika a podobným spôsobom sa oddelil od Mexika.