markiza1

Vysvětlíte mi někdo cizí slova?

Potřebuju pomoct :( potřebuju vysvětlit slovo odveta,levice(pol­.strany),pravi­ce(pol.strany),o­bezřetný,vypo­vězen,divize.DĚ­KUJI :)

Nejlepší odpověď
quentos

mnohá z nich jsou ryze česká … odveta = msta, odplata; levice a pravice se v politice tradičně iznačují stranické protipóly, kdy za levici jsou označovány strany spíše socialistického ražení a za pravici strany konzervativní (tj. prosazují staré, tradiční hodnoty). Obezřetný je knižně zhruba totéž co opatrný (jak už jsem předeslal, nejedná se o cizí slovo). Vypovězen je trpný rod od slovesa vypovědět – a) vypovědět někomu smlouvu, tj. odstoupit od ní; b) vypovědět někomu válku – zhruba totéž co vyhlásit; c) obecně učinit výpověď čehokoli. Divize je česky oddělení (opět čehokoli, třeba firmy – např. obchodní divize) nebo též vojenská jednotka, vojenský oddíl.