BEAES

Vysvětlíte mi latinské přísloví?

Chceš-li mír, připravuj válku.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Já myslím,že za mír se musí bojovat.

Tak to asi bylo míněno, ne?

Další odpovědi
led

Budovať a brániť vlasť, vždy pripravený!

verka

Toto latinské přísloví znám jako „Quis vellet pacem, preparat bellum "– "Kdo chce mír, chystá válku“ a asi jako hanulka, že za mír se musí bojovat.

kapka

Když budu na válku připravena a dobře vyzbrojena, tak je šance, že si to protivník ještě rozmyslí a nakonec do potyčky se mnou nepůjde. A bude mír.

dudu

Bojovat za mír je protimluv. Ale připravovat se na obranou válku smysl určitě má, protože napadáni jsou ze zištných důvodů ti slabší. Schopnost udržet rovnováhu, účinně se bránit a v nezbytném případě umět rány důrazně oplácet odradí každého potencionálního agresora. Vyplatí se mít spolehlivé spojence také připravené k obraně.

led

Žiaľ, z histórie sú známe aj prípady zneužitia tohto príslovia. S týmto heslom po 1.svetovej vojne začalo Nemecko potajomky budovať silné ozbrojené sily.
Tesne pred 2.svetovou vojnou, pre rozšírenie obranného územia okolo Leningradu SSSR vyhlásilo Fínsku vojnu.
Rozdelenie a obsadenie Poľska 1939 armádami Nemecka a SSSR.
Obsadenie Besarábie (Moldavska) vojskami SSSR – skrátenie obrannej línie.