vysvětlit význam

jak byste přeložili větu a slova "Široko daleko je patrno jeho témě."

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

HORA BLANÍK
Hle ,Blaník hora v hávu tmavého lesa ,jenž splývá jí od temene po všech bocích. Vážně až zachmuřeně shlíží na krajinu od světa odlehlou ,na její chlumy a pláně málo úrodné. Široko daleko je patrno jeho témě a okolí k němu pátravě vzhlížejí. Věštíc chmurami zahalené zlé povětří ,promodrává-li se jasně ,slibuje jistý tvrdý čas.
Na temeni Blaníka zříš ve stínu buků ,jedlí a smrků pradávné kamenné hradby ,většinou sesuté. Mechem a křovím zarůstají , po dřevěném hradě ,jehož chránily ,není dnes ani památky.
Ale pod hradbami v hoře samé dřímají ozbrojení rytíři "svatováclavské vojsko" ,dřímají a čekají ,až nastane den ,kdy bude potřeba jejich pomoci ,až budou do boje povoláni.
(A.Jirásek - Staré pověsti české)

Hora Velký Blaník je nejznámější ,zdaleka ne však jedinou horou u nás ,ve které podle pověsti spí bájné vojsko. S podobnými horami se setkáváme ve světě všude tam ,kde dříve žili keltové.
Já jenom v jaké kontextu je věta myšlena.
více zde:

Zdroj: http://moje-kniha-stinu.blog.c z/0904/hora-blanik

Další odpovědi:

Zlatý

Pro bubca-vtipné,silně připomínající kolektivní rozbor věty ve známém českém filmu -Marečku,podejte mi pero./...hrdobec../

Zlatý

Do velké dálky (z velké dálky) je dobře vidět jeho temeno = vrchol(hory).(Vrchol hlavy snad ne?)

Annas má jistě pravdu.Ovšem mohlo by to mít i jiný význam.Totiž že dotyčný má ukrutně velkou hlavu.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2732
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 962
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 536
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.