huxa

Vysvětlil by mi někdo prosím jako lajkovi, jak funguje linux?

Na počítačích s windowsem je asi nejběžnější mít dva disky či oddíly (jeden pro běh systému a programů, druhý na data v podobě filmů, …), linux (bavme se prosím o Ubuntu, je nejznámější a nejspíše i další OS jsou němu dosti podobné) prý potřebuje sám pro sebe více oddílů, je to pravda? a jak se zhruba dělí?
Dále jsou u windowsů složky Program Files a Program Files (86×), jsou v Ubuntu nějaké podobné složky, kam se instalují téměř všechny programy?
A jak je tomu s Wine a exe programy? prý může bt zaráz spuštěn jen jeden exe program a jsou jisté zvuky omezené či nefungují, je tento mýtus fakt, nebo s Wine neni omezení?

Ještě mám jednu poslední otázku, když chci převést exe soubor, aby fungoval pod Ubuntu, musí se celý přepsat do jiného program. jazyku? (do jakého?)

Nejlepší odpověď
badisko

prepisovat programy nemusis jen je spustis ve vine…ikdyz hned jak vyzkousis ubuntu..tak pochopis ze programy pro linix ..ubuntu jsou co by do kvality zhruba stejne dobre jako pro windows ty placene …ano ty slozky kam se instaluji programy tam samozdrejme jsou …ale nikdy se ti nemuze stat jako u Win ze by jsi nejakou potrebnou cast(slozku smazal) smazal..proste to nejde …a k deleni ti ubuntu primo nabidne jake misto chces nechat misto pro system a slozky knemu dane..(jakozto i nejakou zahlohu pameti na filmy …fotky atd…mam na jednom disku jak linux tak Windows…a pri spusteni PC si muzu vybrat na ktery se prihlasim …rada tedy zni ..stahni si ubuntu ..hod ho na cd a udelej si LiveCd nebo si to dej na flesh to je uplne jedno a spust si na zkousku ubuntu…za to nic nedas …a myslim ze se ti bude libit …ne nadarno se rika ze je pro lidi..protoze fakt je …

Další odpovědi
cochee

Odpovím na pouze několik z otázek: Linux není to, co se na první pohled zdá, že je Linux 🙂 Celým názvem je to totiž GNU/Linux a znamená to tolik, že kolem jádra operačního systému na bázi Unixu – to je ten Linux – je nabalená grafická nástavba a ostatní věci, vše naprogramováno jako tzv. svobodný software (aby si to nikdo nemohl přisvojovat a zatížit nějakými licencemi) – to je to „GNU.“ To Ubuntu, to je pouze jedna z tzv. distribucí GNU/Linuxu. A teď k jádru věci: GNU/Linux potřebuje minimálně dva oddíly, jeden z nich slouží jako virtuální paměť (totéž, co ve Windows soubor pagefile.sys, ale lépe zorganizováno) a druhý oddíl je namapován jako root, tedy kořenová složka (v GNU/Linux se používá spíše termín „adresář“), značí se lomítkem. Lze však udělat další oddíly a každý z nich namapovat jako jinou důležitou systémovou složku, například boot, usr a jiné. Mimochodem, značení disků a la Windows, tedy C:, D: a tak dále, se v GNU/Linux vůbec nevyskytuje, diskové oddíly se vždy namapují a „namontují“ do stromové souborové struktury. Dále ty složky na nainstalaci programů: většinou jsou spustitelné soubory uloženy ve složce /usr/bin, ale konfigurační soubory téhož programu jsou úplně jinde a uživatelská data taky jinde, ale pro každý program stejně 🙂 na první pohled to vypadá jako pěkný bordel, ale ve skutečnosti je to přehlednější a logičtější než uspořádání ve Windows. Proto taky se GNU/Linux při instalaci nového programu vůbec neptá na složku, kam jej umístit – to je prostě dané.

anonym

pro zjednodušení se tedy bavíme o Ubuntu linuxu …

1/ u ubuntu muzete mit disku kolik chcete a muzete si urcit na kterem bude co (na jednom muze byt vase domovska slozna na druhem treba system) ale take to muzete zjednodusit a vse dat na jediny disk, … s timhle vam pomuze uz samotne instanacni cd, v ramci instalace se vas zepta jak chcete dostupne disky vyuzit…

2/ u linuxu nemusite resit program files, kazdy program se da nainstalovat a take odinstalovat v tzv. Softwarovem Centru coz je katalog prakticky vsech aplikaci dostupnych pro Ubuntu linux …

3/ pokud pocitate s tim ze budete pod linuxem provozovat prevazne windowsovske aplikace pak doporucuji znovu si to rozmyslet, neni to ani zdaleka idealni … po windows take nikdo nechce aby provozoval linuxove aplikace, protoze ma svoje vlastni… linux ma smysl pouzivat s linuxovymi aplikacemi a wine prostredi ktere umi windows aplikace spoustet pouzivat jen velice vyjimecne …

4/ ne zadny exe se nepreklada ani neprevadi … software pro ubuntu se hleda a instaluje pomoci vestaveneho katalogu aplikaci Ubuntu Software Center … na zadne exe tam nenarazite, … nainstalovana aplikace se hned objevi ve forme ikony na plose …

badisko

nebo pokud chces instalovat aplikaci napriklad skype ..otevres terminal…a zadas toto..sudo add-apt-repository „deb http://archive­.canonical.com/ $(lsb_release -sc) partner“ …odentrujes a zadas sve heslo spravce..pak das toto..sudo apt-get update && sudo apt-get install skype das enter a finito program se stahne a sam naunstaluje takze ti odpada to trapne stahovani baliku (instalacek )..nebo jak rikal kolega ve Ubuntu Software Center ja vetsinou pouzivam to prvni…ono se daj instalovat programy ruzne..