dedeg

vysvětlí mně někdo proč je euro pro nás tak drahé?

Když k nám přijede němec tak si tady se svým eurem žije jako prase v žitě.Proč se tedy my nemáme zrovna tak,když vycestujeme např. do Španěska,Portu­galska nebo Řecka,o kterých se ve statistikách píše,že jsou na hospodářsky podstatně hůře?
Doplňuji:
ekonomika v těch zemích co jsem jmenoval je podstatně horší,takže důvod bude ještě asi někde jinde.

Nejlepší odpověď
vodník

Je to dáno stavem ekonomiky v č.r.Až se začne ekonomika v republice zvedat vůči světovému průměru,může začít opatrný pokles ceny eura vůči koruně.Jenže je to běh na dlouhou tratˇ.Je podmíněna dobrou vůlí parlamentu přijmout zákony,kteréžto by umožnily postihovat osoby,kterým tento stav ekonomiky vy hovuje aprofitují z něj.Ale prvotní příčinou tohoto stavu v němž se naše ekonomika nachází a kterou již nikdo neodstraní je nepřipravenost privatizace po sametové revoluci,jejímž důsledkem bylo rozkradení státního majetku,zastavení zbrojního průmyslu ve kterém jsme měli solidní úrovenˇ a podlehnutí zahraniční konkurenci v ostatních průmyslových oborech jako byl např.sklářství,stro­jírenství atd.Tnto stav se nedá rychle napravit.Potrvá ještě několik desetiletí než se to napraví.

Další odpovědi
dudu

Pan kolega vodník má v zásadě pravdu. Neuškodí jeho informaci doplnit o skutečnost, že naše koruna je pro dlouhodobý růst své hodnoty a nízkou volatilitu na měnových trzích nazývána Rocky. Její zpevňování sice neprobíhá lineárně, ale docela znatelně. Např. USD stál 11.2.1999 cca 33,70 koruny a Euro 38,10 koruny. Vůdči euru tedy k dnešku naše „kačenka“ zpevnila o 36% a dolaru dokonce o 47%.