huxa

Vysvětlí mi prosím někdo, jak se můžou rovnoběžky v nekonečnu protínat?

Logicky-rovnoběžky jsou všude stejně daleko od sebe. Takže je jedno, jestli jsou u nás nebo v nekonečnu, vždy jsou dejme tomu od sebe jeden metr. Jak tedy se může říct, že se rovnoběžky protínají v nekonečnu? Není to náhodou protikladem toho, že se nikde neprotínají? cituji z wikipedie: „Rovnoběžky se nikde neprotínají (respektive někdy říkáme, že se "protínají v nekonečnu“)"

Připomíná mi to kamaráda, který říkal „jsem dokonalý, mám pouze jednu chybu“
Doplňuji:
Drap-jsem hold zvídavé dítě, které není zasaženo komunistickou výchovou: „Tak to je, buď ticho a nepřemýšlej o tom.“.
Sůwa-Jelikož se logicky dvě čáry, které jsou stále od sebe stejně daleko nikde k sobě nepřibližují, nikde se nemohou potkat, dle tohoto je jedno, jestli jsou ode mne metr nebo v nekonečnu, pořád jsou od sebe třeba 2 cm. Pokud by se měli v nekonečnu protnout, někde se k sobě musí přibližovat a potom to už logicky rovnoběžky nejsou, páč nejsou od sebe stále stejně daleko. Nicméně budu velmi rád, pokud mi někdo řekne teorii, kde se pracuje s tím, že se rovnoběžky protínají a teorii, kde se neprotínají (něco jako teorie relativity vs. kvantová mechanika), popř. něco, co říká, že rovnoběžky se protínají i neprotínají (teorie superstun)

Nejlepší odpověď
Dochy

Ono je to i z toho, že když třeba budete dělat matematickou analýzu těch rovnoběžek, tak vám vyjde ten průsečík v nekonečnu. Ale pro normálního smrtelníka „v nekonečnu“ = „nikdy“

Další odpovědi
led

Pokiaľ na 2 rovnobežkách v ktoromkoľvek bode ich dĺžky nanesieme kolmicu-spojnicu, ktorou spojíme tieto dve rovnobežky, táto spojnica bude vždy rovnako dlhá.
Vyjadrenie „Rovnoběžky se nikde neprotínají, ale současně rovnoběžky se někdy protínají v nekonečnu“ je podobné ako vyjadrenie „Guľa nemá začiatok a koniec, respektive, ak je niekde začiatok, tak niekde musí byť aj koniec, ale ako teda nájdeme začiatok a koniec merania gule, kde začína a končí guľa“…
Je to vlastne tvrdenie, ktoré popiera samé seba.
Doplňuji:
Základná poučka verte-neverte:
Neverte všetkému, čo vidíte, čo počujete, čo cítite. Váš mozog si tieto vnemy spracováva na základe vlastných znalostí, skúseností a vnemov.

Z tohoto je odvodená poučka o dôvere k Wikipédii:
Neverte všetkému, čo je vo Wikipédii, píšu ju ľudia a človek je tvor omylný.

arygnoc

v geometrii je to definícia rovnobežiek (porovnaj s definíciou mimobežiek).
na rozdiel od rôznobežiek, ktorí sa stretnú v presne definovanom bode (stanovenom rovnicou).

mimobežky patria do geometrie priestoru (neležia v jednej rovine a nemôžu sa preťať) na rozdiel od rovnobežiek – preto ten dodatok – pretínajú sa v nekonečne, lebo (teoreticky) sa preťať môžu – lebo na rozdiel od mimobežiek LEŽIA v jednej rovine.

Drap

A co chceš na tom vysvětlit. Tak to zkrátka je a je bezpředmětné o tom diskutovat.

Daniel16

To je divné… podle mého názoru se nikdy nemůžou dvě rovnoběžky protínat. Možná je to přenesený výraz, jako že nikdo neví, co je nekonečno a nemůžeme vědět, co tam je 🙂

Kelt

každé dvě přímky mají jeden společný pod, pokud jsou to různoběžky, bod se dá najít, nebo vypočítat pomocí analytické geometrie, pokud jsou rovnoběžky, leží tento bod v nekonečnu. Toto je základní axiom. tady nejde nic definovat, nebo vysvětlovat.
Například rozměry vesmíru jsou řádově 10 na 24 m, a světlo letí 13
miliard let. ale ten exponent lze zvýšovat a stále to není nekonečno. Například 1 mol obsahuje 6 , 02 . 10 – exp 23. Pokud budou částice v řadě s rozpětím vesmíru, 10 na 24 m, bude celková vzdálenost 20 na 47 m . toto číslo mohu zvětšit jak chci, a pořád to není nekonečno. Nekonečno po dělení je stále nekonečno.

mosoj

  1. Jsem rád že jsem zasažen výchovou v socialismu !
  2. Komunismus nebyl !
  3. A kdo to o těch rovnoběžkách říká, Eukleides ne ! To říkají na Wikipedii.
  4. Definuj nekonečno – rád se přiučím.
  5. Vysvětli mně toto :

http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/645984/200px-Railroad-Tracks-Perspective_1_.jpg

led

Rozšírenie poučky verte-neverte-
Základná poučka verte-neverte:
Neverte všetkému, čo vidíte, čo počujete, čo cítite. Váš mozog si tieto vnemy spracováva na základe vlastných znalostí, skúseností a vnemov.
Verte tomu, čo vidíte, čo počujete, čo cítite…
ale na druhej strane, to čo vidíte, čo počujete, čo cítite, je skutočné, nie je to pocit, vidina?

arygnoc

ale to je z iného súdka.
tak do tv šou.

toto je matematika (geometria), kde sú dokonca pojmy v definícii použité definované, a nie nejaké dohady „čože len to vidím?“.

led

Reagujem na odvolávku na Wikipediu, už som tam našla niekoľko chýb

arygnoc

wikipédia nie je vôbec relevantný zdroj ;)

možno ju použiť iba ak tak na konfrontáciu, ale človek z nej ešte viac zblbne.
jedna zo stránok, ktorej sa vyhýbam.

huxa

led-na toto jsem také došel a proto se zde ptám :ú) tak jsem zjistil, že zde v tom máte také všichni guláš, jeden říká to a druhý ono :)
došel jsem na to, že asi v eukleidovské geometrii se nemůžou spojit, ale třeba v hyperbolické geometrii asi ano…

arygnoc

ak nedefinujete, o definíciách v akej geometrii sa chcete baviť, je to na prd. (v neeklidovskej majú napr, rovnobežky priesečníky dokonca 2!!!)

takže predpokladáme euklidovskú geometriu, ju?

arygnoc

ten dodatok „stretnú sa v nekonečne“ je tam preto, aby bolo jasné, že by sa teoreticky mohli stretnúť, teda ležia v jednej rovine (všetky rovnobežky).

mimobežky sa tiež nikdy nestretnú, ale nie je (v definícii) dodatok, že „sa stretnú v nekonečne“, z čoho vyplýva, že NELEŽIA v jednej rovine (lebo sa nemôžu ani teoreticky stretnúť).

pre definíciu priamok je to podstatný detail.

Sůwa

Jak to můžeš tak jistě vědět? V nekonečnu jsi se určitě podívat nebyl 🙂