fyziq

Vysvětlí mi prosím někdo Adici, Substituci, Eliminaci a Přesmyk?

Vůbec nevím o co jde a ani jsem nenašel stránky, kde by to bylo. Potřebuji vypočítat rovnice.

Nejlepší odpověď
Quimby

Adice – přidávání
Substituce – nahrazování
Eliminace – odebírání, odštěpení
Přesmyk – přesun, změna vnitřní struktury molekuly

Příklady si snad už najdeš sám podle těch definic.
Doplňuji:
A upřímně neví kde si hledal, ale když napíšeš do googlu adice, tak hned první odkaz je wikipedie platí to i pro ostatní, jsou tam i příklady rovnice, tak se tam můžeš teda kouknout.

Další odpovědi
Kelt

Podívej se do učebnice chemie, jsou to základní reakce. Adice je slučování, přidávání. Například vodík se aduje na nenasycené uhlovodíky.
Substituce je nahrazení jednoho atomu druhým,
V uvedené učebnici máš podobné reakce vysvětleny názorně.
Zkus místo adice, zadat adiční reakce, substituční atd.
Nebo se podívej do učebnice chemie, třeba organické a tam je všechno uvedeno.