bolak

Vysvětlí mi někdo laicky, co je to ten těžař bitcoinu?

Teď jsem o tom četl na wikipedii, a myslím, že tomu nerozumím :) Psalo se tam že uživatelé bitcoinu potvrzují transakce jiných uživatelů, tím že tam hledají nějaké ty…už ani nevím co, každopádně psali tam o tom že se za každou tu potvrzenou transakci dostává 25 bitcoinu, ale že někteří to dělají i bez tadytý gáže, čemuž taky nějak nerozumím. Proč by někdo potvrzoval transakce jiných uživatlů, přiřazoval jim adresy či co, když by z toho nic neměl? A co se dá vůbec koupit za těch 25 bitcoinů, je to málo a nebo moc?

Další hloupé otázky dodám později…

Odpovědi
huxa

Bitcointy se vypočítávají dle nějaké algoritmu, dnes je jejich „vypočítání“ už velmi náročné, ten, kdo na něj jakoby první dojde, toho je. Jelikož je to náročné, bez nějakého výkonného serveru by sis neškrtl, proto se lidé sdružují do skupin a těží společně, následně si v případě úspěšného kutání, výtěžek rozdělí.

anonym

Přečti si tohle – http://www.ces­kapozice.cz/byz­nys/finance/ne­ni-hornik-jako-hornik-aneb-jak-se-tezi-bitcoiny – i já princip chápu…
😉
Těžař – člověk, který na svém počítači realizuje hledání nových kódů (dosud nenalezených) podle nějakých pravidel.
A – jen na okraj – cena za potvrzenou transakci se v jednotlivých fázích těžby liší (netuším, zda je nyní 25 BTC, ale odhaduju, že v součastnosti je to už méně – cena neustále klesá).
Aktuální kurz BTC je cca 600 $ – takže za 25 BTC už si něco koupit můžeš.

martuti

ta odměna je za nalezení bitcoinů, nikoliv za potvrzení transakce. hledání bitcoinů je něco jako hledání pokladu. kdo je najde, tomu patří. dřív to bylo 50 BTC, nyní je to polovina, za nějakou dobu to bude polovina z nynějších 25. jelikož je bitcoinů omezený počet, předem pevně daný, je hledání čím dál těžší. jako když se v lese sejde tisíc houbařů a hub tam je dejme tomu 5 tisíc.
potvrzování transakcí – tomu moc nerozumím, ale mám dojem, že je to takový jakoby vedlejší efekt hledání. dělají to buď zdarma nebo na zlomek přeposílaé částky.