Smoullinka

Vysvětlí mi někdo, jak se počítá složení roztoků v chemii ??

Doplňuji:

  1. Vypočítej hmotnost cukru potřebného k připravě 250 g jeho vodného roztoku, jestliže hmotnostní zlomek tohoto roztoku je 0,15.

Odpovědi
mosoj

Složení roztoků se nepočítá ale stanovuje rozborem (analýzou).
Viz. analytické metody kvalitativní a kvantitativní.
Mám dojem že jsi se chtěla zeptat na něco jiného.
Doplňuji:
Vždyť to říkám. To je výpočet koncentrace roztoku – obráceně. Nevypočítám, já už nemusím !!

KalonCZ

Trochu teorie na rozehřátí – hmotnostní zlomek je dán poměrem hmotnosti dané látky (zde je to cukr) a hmotnosti celé směsi (roztok cukru a vody).

Vzorec bychom měli – w (hmotnostní zlomek) = mA/ms (A = hmotnost látky, tj. cukr; s = hmotnost celé směsi, tj. voda s cukrem). Z tohoto početního vztahu lehce odvodíme výpočet pro hmotnost cukru (mA).

mA = w*ms
mA = 0,15*250
mA = 37,5 g cukru