Avatar uživatele
JájsemRaibek

Vysvětlí mi někdo, jak je to s výškou moře / oceánu?

Tak jsem nějak zmatený. Dosud jsem se domníval, že hladina moře – oceánu je stejná, ale podle tohoto článku tomu tak asi není https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/407588-rozsirena-panama-se-vraci-na-namorni-mapy-do-pruplavu-vplula-prvni-lod.html.
Atlantický a Tichý oceán jsou snad (nejen) dole spojené, a tudíž by se měla hladina vody vyrovnat. Proč tedy v Panamském průplavu jsou zdymadla, která zvedají lodě až o 30 metrů?
To jako chtějí říct, že hladina jednoho moře – oceánu je výš než hladina druhého?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? mosoj, talka, Kepler před 2859 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Zdymadla jsou od toho, aby překonala terénní vyvýšeniny: nejdřív loď zvednou, pak ji zase spustí. Jinak by průplav musel být terénním zářezem o hloubce třeba 300 m. Jinak hladina moří a oceánů opravdu není všude stejná, ale to v tomto případě to není podstatné. Výšku hladiny musíš k něčemu vstáhnout, třeba k ideální kouli. A Země dokonalá koule zdaleka není.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Hm. Nedávno byl krásný pořad na TV ZOOM. Zejména jak drastické byly práce na stavbu kanálu.

Takže součástí kanálu je také Gatunské jezero ( zkrátila se délka kopaného kanálu). No a Gatunské jezero má nadmořskou výšku 26m.n.m. Takže lodě se musí nejprve zdvihnout a pak spustit. To je asi tak vše. Získání této informace na netu trvalo cca 2 min.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mc Merkurion

…no, nevim proč, ale vim že nejsou, učili jsme se to ve škole, a ty zdymadla jsou tam proto, že lodě převážej přes kopec…

…takto: http://giphy.com/gif­s/26AHzJfeNvgOT3zbO?ut­m_source=ifra­me&utm_medium=em­bed&utm_campa­ign=tag_click

Upravil/a: Mc Merkurion

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Quimby

Se podívej na mapy jak ten průplav vůbec vypadá a hned to bude jasné.
Uprostřed je totiž velké jezero, jehož hladina je vyšší než hladina obou oceánů. Ale jinak rozložení vody na Zemi není homogenní, takže hladina moře je opravdu různá na různých místech.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Avatar uživatele
dr.luha

Je to dáno gravitační sílou. Rozdílná gravitace dělá na moři různé hladiny. Velikost gravitace je dána hustotou materiálu tam dole, pod mořem. Rozdíly hladin jsou až 80 m, ale na tak velké ploše to samozřejmě není pouhým okem vidět.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Mc Merkurion

…tak jsem nakonec našel ten rozdíl: Výškový rozdíl mezi Atlantikem a Pacifikem je jen 24 cm, ale jediným řešením byla nakonec zdymadla, které zvedají plavidla do výšky jezera Gatún, což je 26 metrů nad hladinou moře. Zdymadla fungují bez čerpadel, pouze gravitací. Každé naplnění zdymadel je 200 milionu litrů pitné vody!

Více zde: http://www.czpa­nok.org/turis­mus/panamsky-pruplav/

před 2859 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Jenže kolem jezera je i vyšší terén. A jak jsi přišel na pitnou vodu, proboha? Je to jen voda z jezera, případně z dalších přirozených povrchových zdrojů!

před 2858 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

…já na nic nepřišel, jen jsem citoval, našel jsem ten rozdíl mezi oceánama, 24 cm >>> třeba ta voda v tom jezeře je pitná, co já vim, máš tam přeci odkaz na zdroj…

před 2858 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Upřesnění: největší převýšení je opravdu 26 m, ale třeba Korintský průplav bez zdymadel má výšku stěn 90 m.

před 2858 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Jen jestli máš pravdu.

před 2858 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Kepler 2 palce.
No každý má jiné hodnoty.

před 2859 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek