Vysvětlí mi někdo, jak je to s rozdílným tlakem v pístu?

Pokud používám horizontální narážečku klobás, jde těžko narazit klobásky do střev o Ø 20 mm, ale pokud bych použil vertikální o stejném Ø, šlo by to snazší. Proč se tak děje ?

1* horizontální : http://www.super-naradi.cz/fot­ky9226/fotos/_vyr­p11_3285plnic­ka-klobas-a-jitrnic-4-l-MGB-predni-pohled.jpg

2* vertikální: http://www.gas­trovesely.cz/im­g/img_items/5332­.jpg

Převody jsou přibližně stejné!
Doplňuji:
Díky za vysvětlení. Už to chápu a proto jsem se rozhodl : http://d262tw­5qdxp86a.clou­dfront.net/43344/p­hotos/big/3636­6270.jpg

Nejlepší odpověď
gecco

Z hlediska fyziky – p=F/S – tedy síla, potřebná k dosažení patřičného tlaku je přímo úměrná ploše (v tomto případě pístu).
Další faktorem je tření (jednak v převodech a jednak tření narážené hmoty a vnitřního povrchu narážečky) a případně hmotnost pístu (atd.), která v případě vertikální narážečky se také podílí na vytvoření tlaku (v případě horizontální narážečky ne).
Pokud je cca stejný průměr narážečky i ´trysky´ a jsou cca stejné i převody (včetně délky ramene kliky), bude rozdíl v síle, kterou musíš točit, způsoben hmotností pístu a hřebene (případně ve vnitřním povrchu narážečky).
😉
Doplňuji:
Jen se mi to tak jeví z foky a nebo je klika vertikální narážečky delší?
😉

Další odpovědi
Funna

fyzika…třetí pohybový zákon…tlaková síla působí vždy kolmo na plochu. …a při horizontálním „tlačení“ působí protisíla kolmo, tzn. proti vytlačovacímu otvoru…ve vertikálním stačování působí proti dnu narážečky, takže na separát tlačí 2 síly proti sobě a vytlačují ho do boku…

gecco

Jo – dlouhá klika je klika…
😉
Ale – hlavně, ať ty klobásy (etc.) chutnaj…
😉