Miroslavst

Vysvětlete význam ženatý vrabec?

Jaký to má význam: Např. Ty jíš jak ženatý vrabec.
Proč zrovna vrabec a proč ženatý?

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že úsloví pochází z doby, kdy se u nás vrabec domácí rychle rozšiřoval, byl mimo jiné také dovezen do USA. Žije velmi dlouho (už od antiky) v blízkosti člověka (i když v současnosti vrabců ubývá). Je to pták nenáročný, jinak by nepřežil přemisťování z různých oblastí, později i míst Evropy.

Z pozorování zvyků tohoto ptáka zřejmě vyplynulo, že vrabec přežije i v horších podmínkách. Tedy podobnost – muž, který se ožení, „přežije“ i péči své ženy, i když má třeba málo jídla.

Vl. zn.

Další odpovědi
anonym

Chudák vrabec,nikdo ho nenechá na pokoji:Ranní ptáče,dál doskáče,už si to štěbetají vrabci na střeše,vydrží tam dlouho jak vrabec na plotě,házet drobky vrabcům,lepší holub v hrsti než vrabec na střeše.Jo, a to nás ještě zajímá jestli je chudák ženatej nebo ne.

Radak

Tak já si představím ještě většího chudáka, než je vrabec svobodný. Na netu jsem našla tahle přirovnání:
o hubeném: jako kosinka, jako došek, jako lítavka (lítavá husa), jako vykrmený (soupraší) šindel, jako ženatý vrabec.

Zdroj: http://tyfoza.no-ip.com/ceskylid/html/kni­hy/ceskylid13/tex­ty/0093-0184.htm

hanulka11

U nás se říká- máš sílu jak ženatý vrabec , ale nevím jestli malou nebo velkou. Ale vrabec je malý- tak asi malou.
A jíš jak ženatý vrabec neznám -tipuji že se v tom klove jak vrabec -nevím .Ráda se poučím.