Vysvětlete verš "neprodej úděl za čočovici"

Odpověď by měla být v 1. knize Mojžíše, kapitoal 25, verš 24-34. Bohužel to na internetu nemůžu nikde najít.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Izákova žena Rebeka porodila dvojčata - Ezaua a Jakoba. Otec měl raději Ezaua, matka Jakoba. Jednou Jákob právě vařil čočku, když domů přišel vyčerpaný Ezau. Řekl: Dej mi trochu toho červeného. Jákob odpověděl: Napřed mi prodej právo prvorozeného. Tu odpověděl Ezau: Umírám hladem, k čemu je mi prvorozenectví? Přísahal a prodal své prvorozenecké právo. Teprve pak mu dal Jákob chléb a čočku. Pokračování příběhu najdete na níže uvedené stránce.
Zřejmě chcete vysvětlit verš z básně V. Dyka Země mluví. Matka (země) rozmlouvá se svým synem, vyzývá ho, aby ji v dobách zlých chránil, protože i když ona bude zničená, přesto se za čas pozvedne. Neprodej úděl za čočovici - zmiňovaný odkaz k Bibli (starší bratr za misku čočky přišel o požehnání otce a dědictví). Proto se syn nesmí zlákat nějakými sliby a vědomě svou zemi zradit. Pak by ho proklínali jeho potomci a matka (země) by se na zradu musela dívat. Proto vyzývá syna, aby ji bránil a pro lásku k ní třeba obětoval i život. Země nezahyne, opustí-li ji člověk, ale člověk zahyne, když opustí zemi.

Zdroj: http://deti.vira.cz/Bible-pro- deti/Stary-zakon/Izak-Ezau-a-J akob

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3361
Zlatý Drap 1793
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1114
Zlatý marci1 1079
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 653

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.