Alberttti

Vysvětlete tento optický klam http://pobavse­.ic.cz/obr/kla­my/trojuhelni­ky.gif

Vysvětlete tento optický klam

http://pobavse­.ic.cz/obr/kla­my/trojuhelni­ky.gif
Doplňuji:
http://pobavse­.ic.cz/obr/kla­my/trojuhelni­ky.gif

Nejlepší odpověď
led

Je škoda, že je tam ako podklad štvorčekový raster. Na čisto bielej ploche išlo o určenie väčšieho trojuholníka. Pocitovo by sa v tom prípade spodný trojuholník javil ako väčší (má viac farebných prvkov), napriek tomu, že sú rovnako veľké..

Další odpovědi
Hykam

Prohlídněte si oba trojúhelníky pořádně. U jednoho je nejdelší strana lehce prohnutá do trojúhelníku a u druhého naopak:-)
Doplňuji:
Nesouhlasím s MOSOJ pokud je ujednoho trojuhelníka přepona přepona vypouklá na druhem musí být prohnutá (rozdílné nejostřejší úhly modrého a červeného trojúhelníku).

Není možné aby byla přepona na jednom trojúhelníku rovná a na druhém vypouklá.

mosoj

Alberttti : Velice ny mě zajímalo jetli znáš zdůvodnění. Nemohu na to přijít.
Hykamovi doporučuji aby si koupil nový monitor nebo alespoň seřídil geometrii obrazu.

Dobře. Pokud vezmu v úvahu že je přepona oblouk, obsah trojuhelníka bude sice větší,
ale spodní přepony jsou stejně dlouhé ! Stále tomu frštenz nicht.
Doplňuji:
Tak jsem se dopídil pravdy. Bohužel se do dá dokázat pouze matematicky nebo nakreslením na CADU. Porovnání na našich monitorech a programech nemá šanci.
Ten trojúhelník kde ten čtvereček chybí má opravdu vypouklou přeponu. Ten druhý je ale přesný trojúhelník. Ta vypouklá přepona proti té rovné na tom hořejším trojúhelníku, udělá přesně tu plochu co chybí ten čtvereček. To ale na našich monitorech a použitých programech vidět není. Navíc je to obrázek nekvalitní pro takovéto porovnání.

gepik

Přesto má Hykam pravdu, přepona je buď vyboulená nebo prohnutá. A plocha tohohle rozdílu se rovná obsahu bílého čverečku. Při lepším prohlídnutí obrázku jsou rozdíly vidět.

Terryle

Ehm, asi jsem přibržděná, ale co je na něm klamavýho? Má se mi někde něco hýbat nebo zkreslovat velikosti nebo barvy, nebo jak?

Hara: to jsem si všimla, ale nepřišlo mi to jako optickej klam – prostě jsou to dva odlišné obrázky.
Ale po vysvětlení Led už to dává smysl. Díky! :)

Hara

Terryle jestli jste si nevšimla tam dole je jedno okénko prázdné