Dmitrij

Vysvětlete,pro­sím,význam těchto slov a výrazů:

1.slint
2.jouda
3.hodit někomu něco na hlavu
4.nábožné poprsí (to mě zajímá nejvíc)
Děkuji za pomoc

Nejlepší odpověď
annas

Slint – nějaký výraz, který nevypovídá o ničem, nestojí za nic.

Jouda je nadávka, ale našla jsem, že dost vulgární, proto ji raději neuvádím.

Hodit někomu něco na hlavu – činit ho zodpovědným na něco – např. někdo vyrobil špatné součástky, které jsou nepoužitelné, nese za ně zodpovědnost, proto mu je obrazně vhodím na hlavu (mohu i ve skutečnosti).

Nábožné poprsí – je velké poprsí, které visí až ke kolenům – asociace – když jsem pobožný, klečím na kolenou.
Doplňuji:
Ojedinělý vulgární výraz jsem neuvedla, proto doplňuji.

Jouda – trouba,, hlupák., budižkničemu, nemehlo.

Další odpovědi
vagra

Co znamená-slint-nevím,ale popis obou dam,spíš odpovídá cintu.
Cintat-mluvit o ničem,hloupě žvanit,kecat.
Slintat-pouštět slinu.
V dalších bodech,mají pravdu.
Doplňuji:
Opravuji svoji odpověď a zároveň se omlouvám.Přehlédl jsem význam slova slint.
Ve staročeštině slovo slina,znamena­lo,mimo jiné,i pomluvu.

GM

slint – např. hloupý kec, blbost
jouda – blbeček, dobromyslný hlupák
hodit někomu…- odmítnout ve zlém
náb.poprsí – padá na kolena.

annas

Vagro, máte pravdu, že někdo cintá, tedy blbě kecá. Ale znova jsem prověřovala význam slova slint, užívá se hodně ve významu, který jsem uvedla, ale sama ho nikdy nepoužila. Dokonce slovo slina ve staročeštině znamená přeneseně pomluva, kec.

vagra

Annas,souhlasím s Vámi-pozapoměl jsem na jedovatou slinu.
Ten divný,neobvyklý a hlavně dnes už nepoužívaný tvar toho slova,mě poněkud zmátl.