uncle Sam

Vysvětlíte mi, jak to bylo se sovětskými filmy u nás v Československu?

Dneska je většina filmů promítaných u nás amerických. Znamená to, že za komunistů byla většina filmů sovětských?
Já totiž moc sovětských filmů neznám. Všichni známe Mrazíka a znám dost druhoválečných o velké vlastenecké válce. Ale jaké sovětské filmy tady byly promítány a chodili jste na ně? Co to bylo za žánry a jak se ty filmy jmenovaly? To byly pohádky, rodinné, drama, historické nebo jaké? Nebo snad detektivky a kriminálky? Byly tu i nějaké seriály?
Existovaly také easterny. To byly takové sovětské westerny, odehrávají se za občanské války v Rusku 1918 – 1921, zápletky a motivy byly podobné jako v amerických westernech. Jeden jsem si s titulkami stáhnul, jmenoval se Nepolapitelní mstitelé. Byl to film o dětech a prý na to za komunistů chodily školní třídy do kin.
Ale přesto mi přijde, že ty sovětské filmy jsou u nás strašně neznámé, vždyť i na ČSFD mají strašně málo hodnocení. Proč jsou tak neznámé? To jste na ně nechodili?

Nejlepší odpověď
anonym

Ano, chodil jsem na ně, měl jsem je rád, ale dnešní společnost udělala z sovětských a ruských filmů…, to už je na jiné, politické, téma.
Ukradená nevěsta – komedie
Člověk obojživelník – Sci-Fi
Pruhovaná plavba – komedie
Osvobození – válečný
… a mnoho dalších, dobrých filmů a mezi tím byly filmy západní produkce

Další odpovědi
ten který je

Za socialismu se chodilo do kina nejenom na sovětské filmy.Byla zde zastoupena celkem hodně francouzská kinematografie.Také italská a v menší míře západoněmecká a dokonce i japonská.Byl jsem tehdá na premiéře velkofilmu Waterloo,kdy jsem ani nedutal jaký to byl krásný zážitek.Zajímavý byl i scifi film Solaris.Některé válečné filmy z období druhé světové války měly hloubku jako např.film A jitra jsou zde tichá.

http://www.csfd­.cz/film/16213-waterloo/prehled/
http://www.csfd­.cz/film/32352-solaris/prehled/
http://www.csfd­.cz/film/105768-a-jitra-jsou-zde-ticha/prehled/

briketka10

Já si je nahrávám z netu
Máš se mrknout na Wikipedii :

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kategorie:Sov%C4%9Bt­sk%C3%A9_v%C3%A1le%C4%8D­n%C3%A9_filmy

Další filmy a pohádky jsou tady :
http://knihofil­m.cz/sovetske-filmy

ivzez

Barbakan má pravdu, promítaly se tu filmy z různých zemí,
občas i některý americký.

Sovětský film jsem neviděla žádný, občas některý ruský,
pamatuji si, že jich pár (tak 3,4) i „ušlo“.

Líbil se mi jenom jeden – Cikáni jdou do nebe (úžasná hudba,
příběh méně), ale ten byl, jestli si dobře vzpomínám, moldavský…

Klaproth

Se školou jsme chodili dvakrát ročně do kina, vždy se jednalo o sovětský, obvykle válečný, film.

Emefej

Pamatuji si na jeden sovětský ekologický triler. Šlo tam o to, že v nějaké řece začaly hynout ryby. Soudruzi zjistili, že je to kvůli tomu, že čističky odpadních vod jsou tak účinné, že v naprosto čisté vodě ryby nejsou schopné přežít. Většina filmu se odehrávala na schůzi, kde se hlasovalo o tom, kdo ze soudruhů pojede na exkurzi do západního Německa, aby se tam naučil, jak postavit méně účinnou čističku odpadních vod.

Zajímavé byly také sovětské instruktážní filmy, které nám promítali na vojně. Třeba ten o účinku sarinu na různě stará mláďata šimpanzů.