Hykam

Vysvětlete, který výpočet je správný a proč

Dělnice má udělat 100 beden karotky a 100 beden cibule
hodinová norma je
6 beden karotky za 1 hod
4 bedny cibule za 1 hod
Kolik hodin bude potřeba na zhotovení úkolu?

Postup 1

100:6=16,6 hodin na karotku
100:4=25 hodin na cibuli

celkem 41,6 hodin na obojí.

Postup 2

za 1 hodinu udělá 6 beden karotky a za další 4 bedny cibule, to je 10 beden za 2 hodiny. V průměru tedy udělá 5 beden za hodinu.

celkový počet beden 200:5=40

celkem tedy bude potřebovat 40 hodin na obojí.

Otázka: kde je těch 1,6 hodin?

Nejlepší odpověď
mathes

Druhý postup je chybný, protože sčítáš pověstné „hrušky s jabkama“ resp. karotku s cibulí. Pokud si uvědomíš, co se děje, při tomto průměru už za méně než 34 hodin dojde k tomu, že máš hotovou veškerou karotku a nadále počítáš nesmysl. Přesněji – za 33,33 hodiny máš úplně hotovou karotku a zároveň 66,66 bedny cibule. Takže ti zbývá 33,33 beden cibule, které zvládneš za dalších 8,33 hodin (už samozřejmě standardní rychlostí 4/hod).