zelenac

vysvětlení postupu

prosím jak by se postupovalo ve výpočtu těchto příkladů ?
2log 5(spodníí index) x – log x(spodní idex) 125 ‹ 1
Log x-2(spodní index) (10 – 3×) ‹ 2

Doplňuji:
http://www.pri­klady.com/cs/in­dex.php/rovni­ce-a-nerovnice/loga­ritmicke-rovnice-a-nerovnice
příklady číslo 4 a je to za m) a n)

Odpovědi
gecco

Tak třeba po ten první příklad by ti mělo stačit, že platí:
log 5(spodníí index) x = 1/(log x(spodní index) 5)
(dosadit, upravit, vypočítat nerovnici by mělo být snadné, ne?)
😉
Druhý příklad je pak ´úplně jednoduchý´ (nejsložitější je ta nerovnost), stačí vědět, jak z výsledku logaritmování a základu vypočítáš logaritmované číslo…
😉

Quimby

První si můžeš převést pomocí vzorečku log a(b) = log c(b)/log c(a)

Takže když si vemem za c=5 tak dostaneš:
log5(x)/log5(5)-log5(125)/log5(x)-log5(5)<0
pak můžeš převést na společný jmenovatel a spočítat.

Druhý si můžeš řešit převodem dvojky na stejný základ a porovnáním, ale musíš to rozdělit na rostoucí a klesající logaritmy… nebo si uvědomit co znamená logaritmus když znáš základ a výsledek.