BrainCatcher

Vysvětlení citátu od TGM

Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii.

Nejlepší odpověď
annas

Co je demokracie, vysvětlil Karel Čapek v Hovorech s T. G. M.

„Demokracie není jen formou státní, není jen tím, co je napsáno v ústavách; demokracie je názor na život, spočívá na důvěře v lidi, v lidskost a v lidství, a není důvěry bez lásky, není lásky bez důvěry. Řekl jsem jednou, že demokracie je diskuse. Ale pravá diskuse je možná jen tam, kde si lidé navzájem důvěřují a poctivě hledají pravdu. Demokracie, to je hovor mezi rovnými, přemýšlení svobodných občanů před celou veřejností – slovo “parlament” má krásný smysl, jen je učinit tělem“

Takže to, co v demokracii chybí, nefunguje tak, jak by mělo, je třeba napravit, protože demokracie je důležitá pro lidskou důstojnost, svobodu člověka, jeho. podíl na politickém řízení i společenské činnosti.