Questman

Vystřelím-li do vzduchu z pušky, může dopadnuvší náboj někoho zranit/zabít?

Nejlepší odpověď
anonym

doc. Ing. Stanislav BEER, CSc. z Univerzity Obrany v Brně, http://fyzweb­.cz/odpovedna/in­dex.php?limit_od=3&hle­dat=kinetick%C3%A1

Další odpovědi
mosoj

Zcela určitě.
Doplňuji:
Měl jsem na mysli zranění, ale jak odkazuje česílko rychlost 70 m/s = 252 km/hod...... no nechtěl bych hádat co by to s člověkem udělalo. Zabít asi ne, ale tržná rána pořádná.

RedC22

Kdysi to zkoumali MythBusters a závěr byl, že zálěží na úhlu.

Když vystřelíš kolmo vzhůru, projektily při zpátečný cestě už neletí, tak jak má a nezíská zpět svou původní rychlost kvůli odporu vzduchu.

Když ale vystřelíš pod elevačním úhlem cca 45°, projektil nikdy neztrátí svou orientaci a při dopadu může být smrtící. Mám pocit, že jsou i zaznamenány případy, kdy takovéto výstřely nešťastnou náhodou někoho zabily.

led

v odpovedi česilka je v odkaze záver:
" Takto vystřelená střela bude po dopadu na zem proti živé síle prakticky neúčinná (neřešíme zde malou pravděpodobnost zásahu oka či krční tepny). "
Z toho vyplíva, nepozerajte za guľkou vystrelenou kolmo hore, môžte dôsť k úrazu…

venkovan

Jistě – všechny střely míří do vzduchu.

Mapel

Ano, stále tu platí mechanika. Energie se nemůže ztratit.