Pájo

Vystřelí palná zbaň (puška,pistole), nabitá konvenčním lakovaným střelivem, také pod vodou, příp. ve vakuu (ve vesmíru)?

Nejlepší odpověď
vojta.g

Nevim co je mysleno pod lakovanym strelivem (celoplastova strela?), ale vystreli. V Boricech mytu to zkouseli a zbrane pod vodou strileji. problem je se zivotnosti, vetsinou se poskodi hlaven. Take u poloautomatu, automatu, byva problem ze voda brzdi zaver a ten se znovu nenatahne. zajimave je ze mensi raze maji vyssi dostrel, ale i tak se pohybuje nekde do 4 metru, efektivni asi metr. :)

Ve vesmiru to je trochu slozitejsi. Ve vesmiru je ve stinu hodne nizka teplota, na slunci zas hoodne vysoka. (konvecni munice by jiz explodovala). Absence vzduchu temer znemoznuje chlazeni, tudiz po par vystrelech se zbran proste zavari. Tomu napomuze i fakt ze je ve vesmiru velky problem s mazadly. I kdyz mas mazivo ktere bude fungovat v tak velkem rozdilu teplot, tak diky povrchovemu pnuti a absence gravitace na trecich plochach nedrzi (spojuje se do kulicek).
Takze ano, jak pod vodou tak i ve vesmiru beznou zbrani nejspis vystrelis, ale s opakovanou palbou bude nejspis problem.

(zbrane jako glock18c, hk416, sa58 (se zmensenou natahovaci pakou) strileji automatickym rezimem i pod vodou)
p.s. Rusove za studene valky vyvinuli automatickou palnou zbran urcenou pro boj pod vodou i na sousi ktera strilela sipky, s dostrelem asi 40m.

Další odpovědi
mosoj

Neznám žádný důvod proč by nevystřelila. Střelné prachy nepotřebují k hoření kyslík.

honza19hk

samozřejmě že vystřelí,jen nesmíš střílet z předovky používané někde v Uherských válkách,aby ti nezvlhnul prach.Pak nevystřelí.

Michal Kole

Pod vodou bude problém s vyšší hustotou prostředí.

Nauč se plavat, jdi do bazénu a vyzkoušej pistolku, které střílí „šipky“ s tou přísavkou a pak vyzkoušej na vzdchu a srovnej balistické křivky

baghira

Ve vesmíru v pohodě. Ve vodě vystřelí taky, ale pokud je hlaveň zaplavená vodou, hrozí její poškození (vydutí).