Avatar uživatele
Registrovaný

Vystěhování zletilého nezdárného syna z bytu

Dobré odpoledne,
prosím o radu,jak postupovat. Syn 1.6.2009 dovršil 18 let, má řadu přestupků,je v podmínce,nevydělává,nepřispívá na domácnost,nájemnící si stěžují,nedokončil školu,prostě neúnosná situace.Žije v mém nájemním bytě a má zde trvalé bydliště. Sám byt neopustí a své chování nezlepší. Co mohu udělat?. Zrušit trv.bydl.nemohu-nesplňuje podmínky dle Vyhlášky města. Dál už takto nemůžu žít.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nejspíš bude nutné, abyste využila možností, které vám dávám občanský zákoník (§ 702) a obrátila se na soud.

Dojde-li mezi společnými nájemci k neshodě o právech a povinnostech vyplývajících ze společného nájmu bytu, rozhodne na návrh některého z nich soud.

Pokud sama nezvládnete sepsat žalobu, musíte se obrátit na advokáta.

Doporučuji, ale již teď si začít opatřovat řadu ´důkazů´ na hrubé porušování podmínek bydlení ze strany syna, které jsou dány občanským zákoníkem, nájemní smlouvou a případně domovním řádem. Ideální jsou důkazy v podobě svědectví spolubydlících osob v domě.

----

To inspektorcz:
- jsem téměř na 100% přesvědčen, že v tomto konkrétním případě rodiče vyživovací povinnost už nemají
- zákon praví, že tuto povinnost mají rodiče do té doby, pokud nejsou děti schopny sami se živit... a v tomto případě je nesporné, že "synek" zmiňovanou schopnost má
- zákon dále stanoví, že povinnost poskytovat výživné nesmí být v rozporu s dobrými mravy...a v tomto případě by jakýkoli příspěvek ze strany rodičů byl rozhodně v rozporu s dobrými mryvy
- samozřejmě vycházím z toho, že citované problémové chování lze prokazatelně doložit

A ještě bych měl poznámku k té ´výměně zámků´:
- je to na hraně, protože "synek" má právo k nájmu bytu úplně stejné jako jeho matka a takto jednostranně nelze problém řešit (i když by si to nepochybně zasloužil)
- matka se musí obrátit na soud

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Dle zákona máte ke svému synu vyživovací povinnost do doby než bude samostatně výdělečně činý. Ta bohužel nekončí dovršením 18let věku, ale opravdu až nástupem do prvního zaměstnání. Vyživovací povinnost zahrnuje také zaopatření ubytování. Není však zákonem definována, že ubytování musí být zaopatřeno v místě trvalého bydliště.

ŘEŠENÍ JE TEDY TAKOVÉ:
1.) Vyměnit u vstupních dveří do bytu zámek a klíče.
2.) Zajistit ubytování synovi na nějaké co nejlevnější ubytovně (to budete muset zaplatit) a nechat si vystavit doklad o zaplacení - tím se budete případně prokazovat, že jste synovi zajistila ubytování v případě že se bude snažit proniknout do vašeho bytu. Klidně zavolejte policii. TRVALÉ BYDLIŠTĚ V OBČANCE NENÍ PODMÍNKOU K UMOŽNĚNÍ VSTUPU DO BYTU - KOHO SI PUSTÍTE DO BYTU ROZHODUJE POUZE MAJITEL BYTU.
Ubytování bude mít Váš syn zajištěno v ubytovně. Tím jste splnila zákonnou podmínku vyživovací povinnosti - zajištění ubytování.

Váš syn se na Vás může obrátit, také s žádostí o placení jídla a ošacení. Zde mu budete bohužel muset také přispět. Ale zákon neříká kolik - říká, že výše je dle možností rodičů. Pokud je vaše možnost 200Kč za měsíc. Tak mu přispějte 200Kč za měsíc a splnila jste další podmínku vyživovací povinosti - zajištění stravy a ošacení.

Pokud se mu to nelíbí, tak se bude muset obrátit na soud. Ale nemějte strach, soud by trval pět let a vy budete mít všechny náležitosti vůči svému synu splněny. Hodně štěstí.
Odkašte ho aby se obrátil na soud
Doplňuji:
To STANDA:
1.)Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, než jsou děti schopny se samy živit. Schopnost samostatné obživy dítě získává tím, že si po absolvování studií nebo jiné přípravy na budoucí povolání najde odpovídající pracovní uplatnění. V zákoně o rodině není uvedena žádná věková hranice, kterou by vyživovací povinnost rodičů k dětem byla omezena.

Zdroj - veřejný ochránce práv (Ombudsman) http://www.ochrance.cz/

2.)zákon dále stanoví, že povinnost poskytovat výživné nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
= Nutnost prokázání u soudu. Bez soudního rozhodnutí je to slovu proti slovu. (Zdy by paní jistě u soudu uspěla, ale soud bude trvat pět let a paní to potřebuje vyřešit co nejrychleji.)

3.) Výměna zámků:
Paní píše: Žije v MÉM nájemním bytě a má zde trvalé bydliště.
Odpověď: Paní má nájemní smlouvu s městem, platí nájemné a má vymahatelné právo užívat byt.
Syn nemá nájemní smlouvu s městem, neplatí nájemné a nemá vymahatelné právo užívat byt protože:
TRVALÉ BYDLIŠTĚ V OBČANCE NENÍ PODMÍNKOU K UMOŽNĚNÍ VSTUPU DO BYTU.

Zdroj: http://www.pravnik.cz/a/211/vy zivovaci-povinnost-rodicu-k-de tem.html


Avatar uživatele
Registrovaný

skuste mu to nějak vysvětlit


Avatar uživatele
Stříbrný

Je to smutné,ale situaci může vyřešit soud.


Avatar uživatele
Registrovaný

Byla jsem v podobné situaci. Syn, 25 let, přišel o práci a novou si ne a ne najít. Když už vylehával na gauči 3.měs., dala jsem mu ultimátum .Vzít jakoukoliv práci do konce měs. , nebo jít tam , kde ho nechají zadarmo žít. Krkavčí matka - co? Syn se odstěhoval do chatky a světe div se, najednou měl zam. hned 2. Už je to 7 let a od té doby "seká dobrotu". Musel si holt šáhnout až na dno.
Zdraví Vilma

Zdroj: vilmakrizova@seznam.cz

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 979
Zlatý marci1 807
Zlatý quentos 628
Zlatý iceT 601
Zlatý hanulka11 536
Zlatý panenka 488
Zlatý annas 449
Zlatý led 396
Zlatý venkovan 390
Zlatý gecco 375

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.