Adam

Vysoký tlak

Dobrý den, chci se zeptat jestli je v mém věku (17) s tlakem 142/80.. a pořád se mi to mění… jestli je bezpečné jít hrát zápas (fotbal)?

Odpovědi
marci1

Normální tlak je 120/80. Běžně je systolický 130–140. Záleží kdy sis tlak měřil. Nejlépe je asi 10 minut sedět, být v klidu a změřit se alespoň 3× a vzít si z toho průměr. Pokud naměříš tento tlak ( v klidu ) opakovaně, je vždy pro klid dobré navštívit lékaře. Lékaři mají většinou rtuťový tlakoměr, který je nejpřesnější.

bolak

To sis měřil sám ne, nějakým tím domácím zápěstím tlakoměrem s pětihvězdičkovou kvalitou :) Těmhle hračkám moc nevěř, dojdi si na preventivní prohlídku na kterou máš právo a nech si to změřit felčarem, i když tam zase hrozí syndrom bílýho pláště :)

Co se týče sportu tak čím víc, tím líp a tlak se ti tím jen sníží, stejně jako tepová frekvence. A když budeš navíc žrát ovoce a zeleninu, tak bude tlak stabilní. Na jednorázový snížení stačí třeba i stroužek česneku a můžeš zkusit i žrádlo obsahující flavonidy, kdybys nebyl zrovna aktivní člověk.

Jinak 142 je vyšší norma a 80 je úplně příkladný, ale jak říkám, těmhle domácím aparátům na baterky moc nevěř, kor když je to na zápěstí. Já si to tím jednou měřil a měl sem 150/96 a za minutu mi to ukázalo 36/30, z toho vidíš že sou to jen hračky pro děti. Co je nejpřesnější je holter, ale toho ti jentak na požádání nedaj, navíc je to strašně nepraktický, a smrdí to po starejch lidech…