Liii

Vyslovujete slovo pointa jako [pojinta] nebo [poenta]?

Vím, že správně by měla být výslovnost [poenta], ale upřímně znám asi jenom dva lidi, kteří to vyslovují správně a všichni ostatní vyslovují [pojinta]. Vím také, že většina lidí o správné výslovnosti asi ani neví a potom, když slovo vyslovíte správně, tak vás mohou považovat za blbce, který to čte špatně.
Jak slovo pointa vyslovujete vy?

Nejlepší odpověď
quentos

[pointa] a hrozně mě baví, když si lidi, kteří to vyslovují „poenta“, myslí, že to vyslovují „správně“, zatímco my blbě. Ve francouzštině se totiž -oi- nevyslovuje jako -oe-, nýbrž jako -ue- (to „u“ je ještě poněkud potlačeno). Stejný případ chybné výslovnosti jako u francouzské skupiny -oi- , masově vyslovované jako -oa- (viz např. pisoár), kdy Francouz ji vysloví jako -ua-.

Další odpovědi
www

Pointa, tak jak píši i vyslovuji.

Louise:3

Čti pojnta;)

LaraCroft11

Na gymplu profesorka vyslovovala [poenta], vyslovuju stejne. I podle ÚJČ je správně [poenta], tak se tím netrap a vyslovuj, jak jsi zvyklá. Řekni, že jsi se to tak naučila.