Avatar uživatele
Deli

Vyskytuje se písmeno Ř ještě v jiné řeči, než v češtině?

(Dotaz od mojí desetileté dcery.)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, anonym, kenyrts, jendahun, dudu, Kerberus, Michal Kole, hanulka11 před 4537 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

Ano,,
Ř (minuskule ř) je písmeno používané v češtině, slezštině a hornolužické srbštině. V abecedě se řadí za písmeno R, které změkčuje. Analogicky k „ř“ je funkčně polské a kašubské rz, tedy změkčuje souhlásku r. Výslovnost polského „rz“ je však trochu jiná, než české ř, viz na příkladu: polské zvuk rzeka ([ʒ]) proti českému zvuk řeka ([r̝]). Polské „rz“ se potom vyslovuje stejně jako polské ż (např. morze – moře vs. może – můžu, obě [mɔʒε].

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%98

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Jen doplním.
Slezština, lechický jazyk (podobá se polštině) dnes již není samostatným jazykem, ale je to dialekt (stejně jako v češtině hanáčtina, moravská slovenština, lašský jazyk – i tam se vyskytuje ř). Dosud se slezštinou mluví v Horním Slezsku (okolí Katovic, Ratiboře, Hlubčic a na Těšínsku, kde existuje vlastní těšínské nářečí).

Za jazyk pokládá slezštinu jen Knihovna Kongresu Spojených států, která slezštině přiřadila mezinárodní kód „szl“.

Ve Wikipedii je nepřesný údaj.

Ověřeno v knižním zdroji.
Doplňuji:
Slezská nářečí se od sebe navzájem dost liší. Část je shodná s mazurštinou, na západě se blíží lužické srbštině, na jihovýchodě přechází do moravských nářečí češtiny a goralštiny.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek