Deli

Vyskytuje se písmeno Ř ještě v jiné řeči, než v češtině?

(Dotaz od mojí desetileté dcery.)

Nejlepší odpověď
kropitko

Ano,,
Ř (minuskule ř) je písmeno používané v češtině, slezštině a hornolužické srbštině. V abecedě se řadí za písmeno R, které změkčuje. Analogicky k „ř“ je funkčně polské a kašubské rz, tedy změkčuje souhlásku r. Výslovnost polského „rz“ je však trochu jiná, než české ř, viz na příkladu: polské zvuk rzeka ([ʒ]) proti českému zvuk řeka ([r̝]). Polské „rz“ se potom vyslovuje stejně jako polské ż (např. morze – moře vs. może – můžu, obě [mɔʒε].

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%98

Další odpovědi
annas

Jen doplním.
Slezština, lechický jazyk (podobá se polštině) dnes již není samostatným jazykem, ale je to dialekt (stejně jako v češtině hanáčtina, moravská slovenština, lašský jazyk – i tam se vyskytuje ř). Dosud se slezštinou mluví v Horním Slezsku (okolí Katovic, Ratiboře, Hlubčic a na Těšínsku, kde existuje vlastní těšínské nářečí).

Za jazyk pokládá slezštinu jen Knihovna Kongresu Spojených států, která slezštině přiřadila mezinárodní kód „szl“.

Ve Wikipedii je nepřesný údaj.

Ověřeno v knižním zdroji.
Doplňuji:
Slezská nářečí se od sebe navzájem dost liší. Část je shodná s mazurštinou, na západě se blíží lužické srbštině, na jihovýchodě přechází do moravských nářečí češtiny a goralštiny.