KubikS7

Vyskytovali se někdy (všechny historickéepochy světa) na našem území tito živočichové : jeskynní medvěd,opice,ro­somák ?

Nejlepší odpověď
annas

V předposlední době ledové u nás žil obrovský medvěd jeskynní (Ursus spelaeus); vymřel během poslední doby ledové. . Z dalších šelem se u nás vyskytovali během ledových dob hyena, liška, vlk, stepní tchoř, rosomák aj.
O opicích jsem žádnou informaci nenašla.
Doplňuji:
Článek z dob českých a slovenských opic si přečtěte na stránce.
Opičí zkameněliny z Koněprus, Děvína, Ivanovců, Hajnačky, Včelárů a Gombasku.

Poslední opice žily ve střední Evropě ještě před půl milionem let. V současné době je z Evropy však známe jen z Gibraltaru (viz text na křídové příloze). Nálezy pozůstatků primátů v Čechách a na Slovensku pocházejí ze tří geologických úseků: z třetihorních uloženin Bílých Karpat; ze svrchních pliocénních sedimentů a sintrů krasových území; krasových starokvartérních kapes z interglaciálu Günz – Mindel a následného stadiálu Mindel 2 ve středních Čechách. Význam těchto nálezů je veliký. Po stránce morfologické dokládají ve starých a středních čtvrtohorách střední Evropy makakovité primáty. Nálezy z Koněprus jsou bezpečně datovány nejen paleontologicky, ale i stratigraficky. Geograficky jejich objev u nás vyznačuje severní hranici rozšíření makaků ve střední Evropě.

http://www.ves­mir.cz/clanek/z-dob-ceskych-a-slovenskych-opic

Zdroj: http://planeta-zeme.wz.cz/ctvrto­hory.htm