tomas juran

výška nejvyší hory na zemi

help

Nejlepší odpověď
Drap

Everest 8848 m

Další odpovědi
arygnoc

Mount Everest
Čumulangma (Čínsky)
Ču-mu-lang-ma (Čínsky)
Quomolangma Feng (tibetsky)
Ságarmátha (nepálsky)

  • Nepál

najvyššia hora na Zemi.
Podľa družicových meraní z roku 1987 8.863 metrov nad morom (v mapách udávaná výška 8.848 metrov nad morom podľa čínskych meraní z roku 1987. Indické merania z roku 1852 udávajú výšku 8.840 metrov nad morom).
Meno dostala v roku 1856 podľa G. Everesta.
Prvýkrát bola zdolaná 29. 5. 1953 (Edmund Percival Hillary, Norgay Tenzing).
Prvý výstup na vrchol bez pouižia kyslíkového prístroja uskutočnili Peter Habeler (Rakúsko ) a Reinhold Messner (Taliansko) 8. 5. 1978.

http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=Mou­nt+Everest&bo­ok=m

baghira

Jen doplním, že bod nejvzdálenější od středu země není Mt. Everest, ale Chimborazo (protože je Země mírně sploštělá).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Chim­borazo

JančaKucera4

Dobrý deň, samozrejme, že je najvyššia hora na Zemi, Mount Everest. Je fascinujúce, ako tento monumentálny vrchol vznikol. Ja mám rada prírodu a prírodné materiály, a tak som si obľúbila vlnu. Nedávno som si kúpila vlnené vesty, v ktorých mi je stále teplo. Chodím v nich na svoje obľúbené túry do prírody.