Vetinari

Je pravda, že má pacient nárok na vyšetření hladiny homocysteinu v krvi v rámci preventivní prohlídky?

Dobrý den,
je pravda, že má pacient nárok na vyšetření hladiny homocysteinu v krvi v rámci preventivní prohlídky? A na jedněch stránkách jsem se dočetla, že v případě tohoto vyšetření je nutné podstoupit odběr max. 1 hod před zpracováním krevního vzorku. Nevíte, zda je toto pravda? Nikde jinde jsem se tuto informaci nedočetla, než na stránkách pana Trávníčka. Mám jít za týden na odběr krve a moje doktorka je v tomto směru dost „neinformovaná“.

Odpovědi
da ny

NE, toto vyšetření se běžně neprovádí, ZP nehradí !!!
V rámci prohlídky můžete požádat o vystavení žádanky s tím, že vyšetření si uhradíte sama. Není příliš drahé (500 – 1000 Kč).
http://www.mo­jejidlo-mojezdravi.cz/vy­setreni-homocysteinu/
http://www.ka­relerben.cz/ho­mocystein-prakticke-poznatky-vysetreni
Nicméně vyšetření homocysteinu a jeho snižování je velmi dobrá věc, jen o tom dnešní lékaři ještě (opět) nechtějí mnoho slyšet.
Je dobré vyhledat takové laboratorní pracoviště, kde krev zpracují hned…
Pozor na zbytečně drahé, prodejci doporučované doplňky na snížení HCY (pro některé je to jen byznys), ve snaze prodat Vám budou hanit jiné slušně fungující přípravky.
Tato toxická aminokyselina byla objevena v r. 1932…
Může stát za řadou onemocnění a civilizačních chorob.