AJUNKA

Výše úhrady poplatku za poskytnutí sociální služby

Dobrý den , chtěla jsem se prosím Vás zeptat , zda je v souladu, když poskytovatel soc . služby žádá po klientovi , za poskytnutí soc . služby (domov pro seniory), takovou fin . částku , že klientovi po zaplacení poplatku nezbyde ani život . minimum a musí písemně potvrdit , že rodina mu chybějící částku uhradí ?Děkuji

Nejlepší odpověď
standa

Pokud je ta finanční částka v souladu s oficiálním ceníkem tohoto poskytovatele a pokud se na této finanční částkce poskytovatel předem dohodnul s klientem, tak JE TO V SOULADU…

Jiné téma je, zda konkrétní senior se svým příjmem (důchodem) si může ´dovolit´ využívat zmiňovaných služeb právě od tohoto poskytovatele. A úplně jiné téma je, jak takovémuto seniorovi dokáže pomoci rodina…

Vím, že to je velmi citlivé téma (sám mám tatínka v domě s pečovatelskou službou), a vím, že se mnohdy můžeme na poskytovatele těchto služeb dívat ´zkrz prsty´, že jsou asociální apod., ale protože prachy jsou až na prvním místě, tak je velmi složité hledat kompromisy…

Další odpovědi
Bumbes

Takhle vypadá kapitalismus „modrých ptáků“ v praxi. Přestože si všichni platíme soc. i zdr. pojištění, musíme platit poplatky všude kde se o zdravotnictví ochomýtneme, rovněž i další platby se pomalu a jistě začínají zpoplatňovat pod pláštíkem povinného nadstandardu. Přijde asi doba, kdy i prkna v márnici budou pro obyčejného občana nadstandard.
Ale například plastické operace poslanců, senátorů, hejtmanů a další legislativní sebranky (samozřejmě včetně rodinných příslušníků) budou vždy kompletně hrazené. „Křivá huba“ přece nedovoluje plně vykonávat tyto funkce (škoda že nejde opravit křivý charakter), proto je nárokovaná operativní oprava zcela „oprávněně“ hrazena pojišťovnou…

GM

Je na zvážení klienta a jeho rodiny, zda mu finanční možnosti dovolují užívat tak drahý domov pro seniory, že mu po zaplacení nezbyde na živobytí. Spoléhat se na rodinu že ho bude živit? Jeho vlastní děti jistě mají také děti. Mnoho lidí je dnes bez práce, ženy na mateřské také nemají na růžích ustláno. Z mé vlastní zkušenosti – nikdy jsem od rodičů nedostala ani pětník když mi bylo nejhůř, teď podporuji svoje děti, které jsou bez práce.
Rodiče v důchodu už bych živit nemohla.