Convallaria

Výsadkář o hmotnosti 75 kg vyskakuje s padákem o průměru 90 dm. Na jaké hodnotě se ustálí rychlost jeho pohybu?

Součinitel odporu je 1,2, hustota vzduchu 1,3 kg/m3.

Procvičuju na fyziku, ale s tímhle si nevím rady a na internetu sem to nenašla, jak to řešit.

Odpovědi
Jirka P.

  1. Když je rychlost pohybu ustálená (a pohyb je, předpokládám, přímočarý), jsou všechny působící síly v rovnováze.
  2. Jedna působící síla je odpor vzduchu, F=1/2 C S ró v2 (C je součinitel odporu)
  3. Druhá působící síla je gravitace.
  4. Teď už to spočítáš