štamgast

Vyrábí se v Sýrii sýry?

Doplňuji:

Mapel: To fakt?

Nic jsem nepil, jen filozofuju nad názvy států.

Nejlepší odpověď
annas

Sýrie a sýry – výroba sýrů a mléčných produktů je zde nákladná a nedostačující, uvádí MZV v odkazu

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:eiw3MwnAF­bQJ:www.busines­sinfo.cz/cs/clan­ky/syrie-ekonomicka-charakteristika-zeme-17636.html+&cd=6&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a

Jinak pokud jde o název Sýrie. Ne vždy je možné z českého slova usuzovat na plůvod názvu země.

Podle Sýrie máme český název suřík. Převzal J. Presls jako ‘druh barviva, minium’. z r. súrik, jež je z ř. syrikón, doslova‘syrské barvivo’, podle země původu Sýrie." (J. Rejzek a Český etymologický slovník).

Uvádím z francouzského zdroje – Syrie -Etymologie. Významy názvů jsem vyhledala v Encyklopedii.

Jméno „Sýrie“ je nejisté. Ví se, že pochází z antické řečtiny a původně znamenalo zemi Aram ( = zemi vznešenou, klidnou, kde vládne mír. Jméno. Aram = syn Noema). Řecký historik Herodotos uvádí původ ze zkrácení názvu Asýrie (Asyřan = ať Bůh Bel chrání krále).

Ale moderní historici zpětně datují název z různých místních jmen. Zavedený název v římské a byzantské říší zmizíel v sedmém století, kdy ji dobyli muslimové, objeví se znova až ve styku s Evropou. V arabském a muslimském světě region známý jako „Sýrie“ byl nazýván Sham (شام) – vztah k Damašku..

Název Sýrie, Arab Souriya (سوريا) byl neznámý až do druhé poloviny devatenáctého století, do doby, kdy země navázala styky s Evropou. V roce 1865, se stal oficiální název provincie,Vilayet Damašku. To bylo po vzniku francouzského mandátu v roce 1920.
,
Více v odkazu

http://www.sy­riefrance.com/Sy­rie--Francais,s,24

Další odpovědi
Mapel

Mají 9 vlastních specialit. 53 běžných druhů a 14 v licenci.
Doplňuji:
Zkusil jsem filozofovat nad možnou odpovědí, když si mohu na internetu sehnat informace odborně podložené.

Agneta

Hele, kolikátý pivo už máš? :DDD
Ale o Sýrii bych si jinak ráda popovídala, škoda ☹

setapouch

Ano.

anonym

Jasně -a v Libanonu rostou li-banány, které zrají v i-zraeli.