Kepler

Vypustím-li flatus, ztěžknu, nebo se stanu lehčím?

Předpoklad: díky složení flatu jde výsledně o plyn lehčí než vzduch, takže by nás měl nadnášet. Na druhé straně při každém prdu ztratíme řádově pár desetin gramu hmotnosti (odhad). Tak jaký tedy bude výsledek?

Doplněno: zdá se, že se nenašel žádný fyzik. Moje teorie je, že lehčí střevní plyny nadnášejí, jako hélium ve vzducholodi. Jen ta naše vzducholoď je nafouknutá jen malinko, takže když si prdneme, nepatrně ztěžkneme. Hmotnost není totéž co váha.

Nejlepší odpověď
klumprt

Jenže ty plyny, až při normálním tlaku lehčí, jsou v těle poněkud stlačeny, takže můžou mít i vyšší hustotu (být těžší) než okolní vzduch. Jde o podobný princip na jakém funguje plynový měchýř u ryb. Tohle nemá jednoduše spočítatelný výsledek. Spokojil bych se s tím, že to dělá tak nějak zhruba nula nula prd. 🙂

Další odpovědi
Drap

Zjistíš to přesněji vážením na laboratorní váze.

zjentek

Chvíli před tebou jsem tady na odpovědích vypustil čtyři a teď je mi tak lehce, báječně…

fcoop

Ideální je pokus.
Vypusť džina třeba v tramvaji a uspořádej na místě bleskovou anketu.
Výsledek se dozvíš okamžitě.

Kepler

Klumprt: já jsem tušil, že to nebude tak jednoduché, prdění je docela věda. Akorát se mi nechce věřit, že ten přetlak ve střevech by mohl být velký. To bych musel mít místo annusu uzavírací ventil. Nebo mimořádně silný svěrač. Ovšem ten uvolněný přetlak by nebylo možno nazvat holubem, jen snad kondorem a vetché spodní prádlo včetně plátěných kalhot by zelo dírou převelikou…

klumprt

Nějaký přetlak tam určitě je, jinak by prdy neunikaly tak ochotně. Kolik atmosfér to je, to netuším.

Kepler

Já trochu tuším, na atmosféry se to měřit určit nedá, Protože prdy z většiny tvoří vodík a metan. Už o tom tady byly debaty a lze najít složení na wiki. To by to muselo být stlačeno na 2 atm, což žádná dutina lidského organismu nevydrží. Na nejlíbeznější zvuk ti stačí i 0,01, či-li miliprd 🙂