brejlacek

Musí se dodržet výpovědní lhůta 3 měsíce, při výpovědi nájmu bytu?

Musí se dodržet výpovědní lhůta 3 měsíce, při výpovědi nájmu bytu? Je nějaká možnost ukončit smlouvu s platností ke konci měsíce např?

Nejlepší odpověď
Pájo

Důležité je, co je obsaženo v konkrétní nájemní smlouvě. Podmínky ukončení nájmu (mimo jiné) by měly být v nájemní smlouvě popsány. Pokud nejsou, mohou se řídit občanským zákoníkem…

http://zakony­.centrum.cz/clan­ky/najem-bytu-dle-noveho-obcanskeho-zakoniku

Výpovědní důvody, výpovědní doba

U nájmu na dobu neurčitou se rozlišují výpovědi s výpovědní dobou a bez výpovědní doby:

  1. Možnost skončení nájmu ze strany pronajímatele bez výpovědní doby v případě porušení povinností nájemce zvlášť závažným způsobem (§ 2291 NOZ).
  2. Možnost pronajímatele vypovědět nájem s tříměsíční výpovědní dobou ze stanovených důvodů (§ 2288 NOZ), které v tomto případě nejsou stanoveny taxativně:

• Poruší-li nájemce hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu.
• Je-li nájemce odsouzen za úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo členu jeho domácnosti nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův byt, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází.
• Má-li být byt vyklizen, protože je z důvodu veřejného zájmu potřebné s bytem nebo domem, ve kterém se byt nachází, naložit tak, že byt nebude možné vůbec užívat.
• Je-li tu jiný obdobně závažný důvod pro vypovězení nájmu.

Další informace vis zdroj.

Další odpovědi
johana 56

Záleží na tom,co je napsáno ve smlouvě,je možná vzájemná dohoda.
Nájem můžete vypovědět dřív,v případě nesouhlasu majitele je tento oprávněn požadovat platby,spojené s užíváním bytu ke dni vypršení smlouvy.
Doplňuji:
Omlouvám se …ke dni vypršení výpovědní lhůty.