mladek

Výpověd´ve zkušební době.

1 září jsem nastoupil do zaměstnání a v něděli 16 září budu mít 80 hodi + 33 hodin přesčasů. V tomto režimu

1.9.2012 00:00 – 00.4
1.9.2012 13:00:00 – 20:30
2.9.2012 13:00:00 – 20:30
3.9.2012 5:00 – 13:00
4.9.2012 13:00:00 – 20:30
5.9.2012 13:00:00 – 20:30
6.9.2012 5:00 – 14:00
7.9.2012 05:00:00 – 20:30
8.9.2012 volno
9.9.2012 volno
10.9.2012 05:00:00 – 14:00
11.9.2012 13:00:00 – 20:30
12.9.2012 5:00 – 13:00
13.9.2012 5:00 – 13:00
14.9.2012 5:00 – 17:00
15.9.2012 5:00 – 20:30
16.9.2012 5:00 – 20:30

a pořád dokola

Připadá mě to nezvládnutelné a i proti zákonům.

Otázka zní když dám výpověd´ve zkušební době a uvedu tento důvod,pomůže mě to nějak při evidenci na úřadu práce ? třeba pro výpočet podpory,abych neměl jen 45 procent,ale ví­ce.

Popravdě nevím jak se mám zachovat a jak tuto situaci řešit.dík za vaše názorya tipy.

Vím,že sehnat práci je v dnešní době těžké,ale tohle mě připadá dost přes čáru

Doplňuji:
Opravuji za 16 dní 80 hodin + asi 50 hodin přesčasů.Ještě by mě zajímalo z čeho mě vypočtou podporu když jsem odpracoval jen 16 dní ? raději bych přešel do jiného zaměstnání,ale nedaří se mě nic najít,tak prozatím n ÚP.

Nejlepší odpověď
anonym

Sakra, proč jsi se nedokázal poučit, když ses ptal na totéž před 6 dny – viz odkaz.
Máš tam jasný postup.
I zde se necháváš mást chybnými odpověďmi, takže rekapitulace:

  1. První krok je ozvat se u svého zaměstnavatele. Správně bys měl odmítnout nastoupit na směnu bez zákonného odpočinku mezi směnami a v týdenním režimu. (byť chápu obavy ze šikany nebo vyhazovu).
  2. Teprve po vlastní reklamaci na pracovišti, je záhodno se obrátit na dozorový orgán. To není úřad práce, ale po novelizaci VÝHRADNĚ SÚIP (Státní úřad inspekce práce) – mimule jsi měl i odkaz na webovky.
  3. Tvrzení, že po zkušební lhůtě můžeš kdykoli bez zdůvodnění odejít, je naprostý (a navíc poškozující) nesmysl. Po vypršení zkušební lhůty se stáva pracovní poměr řádným, kde je nezbytné vždy uvést příslušný výpovědní důvod (daný § ZP) a platí již výpovědní lhůta.

Oboustranná možnost ukončení bez důvodu, je POUZE ještě v průběhu zkušební lhůty (proto přece na zkoušku, jak pro pracovníka, tak i zaměstnavatele).

  1. Odejdeš-li dobrovolně, skutečně ti zaniká nárok na plnou podporu. Výjimka je pouze, pokud bys prokázal poružení zákonu ze strany firmy. A právě proto je tak důležité obratem kontaktovat SÚIP.
  2. Dnes firmy nemají závodní lékaře, pouze by měly mít smluvního na povinnou vstupní prohlídku. Ten má ale jen externí smlouvu a většinou jde na ruku firmě, jež mu platí pohodlný paušál za formální úkony s prohlídkou.

Závěr, přestaň hledat rozumy a vzchop se k vlastní obraně !
Nikdo to za tebe neudělá, každý si dnes hlídá své vlastní zájmy a řídí se heslem – Nehas, co tě nepálí!

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pracovni-doba

Další odpovědi
Michal Kole

Jedině se obrátit na Úřad práce a na Státní úřad inspekce práce

Drap

Obávám se, že uvedení takovýchto důvodů ti asi nepomůže.

anonym

Podat sám výpověď a skončit před uplynutím zkušební lhůty rozumné není. Dobře radí Michal. Odpracované hodiny si vypiš a zajdi na úřad práce. Ten má práci nejen shánět, ale také by ho mělo zajímat, jak ta práce vlastně vypadá.
Pokud máš tříměsíční zkušební lhůtu, tak po jejím uplynutí můžeš prostě skončit a nemusíš nic zdůvodňovat ani vysvětlovat. Mám ale za to, že když na ÚP předložíš přehled svých odpracovaných směn, tak se záležitost vyřeší daleko rychleji a pro Tebe s nezměrně mírnějšími následky. Nedodržování zákoníku práce se zaměstnavateli bude dost těžko zdůvodňovat. V tomto směru může pomoci i ošetřující (závodní) lékař. I ten má totiž dbát na to, aby pracovník měl pracovní podmínky nepoškozující zdraví.

ivzez

Ve zkušební době se pracovní poměr ruší (nedává se výpověď).

Zaměstnanec může na rozdíl od zaměstnavatele pracovní poměr ukončit z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu. (Podle zákoníku práce musí důvod skončení pracovního poměru uvést pouze zaměstnavatel.)

Zrušit pracovní poměr kdykoliv lze jenom v průběhu zkušební doby, po jejím skončení už je nutné dát výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou (není-li v pracovní smlouvě sjednána delší).

Další možností je dohoda o rozvázání pracovního poměru, kterou je možné uzavřít pouze v případě, že s ní souhlasí obě strany. Nebude-li jedna ze stran s návrhem dohody souhlasit, nemůže ji druhá strana k uzavření nutit.

Tolik úvodem.
Doplňuji:
Váš zaměstnavatel porušuje zákoník práce v několika ohledech:

(1)
Vaše týdenní pracovní doba nečiní 40, nýbrž 38,75 hodin (pracujete-li ve dvousměnném provozu) nebo 37,5 hodin týdně (v třísměnném či nepřetržitém provozu).

(2)
Pracovní směna nesmí překročit 12 hodin.

(3)
Odpočinek mezi pracovními směnami musí činit alespoň 12 hodin.
Existují některé výjimky, ale ty se na většinu zaměstnání nevztahují.

(4)
Souvislý odpočinek v týdnu musí činit alespoň 35 hodin v sedmi po sobě následujících dnech (míněny jsou kalendářní dny; nemusí jít vždy o sobotu a neděli).
I zde existují výjimky.

(5)
Jednotlivé odpočinky lze výjimečně v odůvodněných případech zkrátit za podmínky, že následující odpočinek bude o stejnou dobu prodloužen.

___
Porušování zákoníku práce ze strany zaměstnavatele je vážným důvodem skončení pracovního poměru. Zrušíte-li jej z tohoto důvodu, neměla by se Vám podpora krátit.

Ovšem úřadu práce nebude stačit Vaše sdělení, porušování budete muset doložit.
Pro ten účel doporučuji si udělat kopii docházky a nechat si v ní potvrdit počet odpracovaných hodin v jednotlivých dnech (nadřízeným nebo alespoň 3 – ale radši více kolegy).

Dále doporučuji dát podnět jak inspektorátu práce, tak krajské či okresní hygieně.
(Zaměstnavatelé si k zaměstnancům mohou dovolovat pouze to, co jim sami zaměstnanci dovolí.)