Avatar uživatele
Registrovaný

Výpověď dohodou ze strany zaměstnavatele

Dobrý den, chtěl bych se zeptat,pokud mi zaměstnavatel chce dát výpověď dohodou, kterou jsem měl uzavřenou na dobu neurčitou, mám nárok na odstupné v délce tří měsíců ? Ještě chci dodat, že mi dluží peníze za přesčasy(nemalá částka), jestli na ty mám také nárok.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pojem ´výpověď dohodou´ je právně nesprávný...

...buď se jedná o VÝPOVĚĎ (kde běží 2 měsíční výpovědní doba) nebo se jedná o DOHODU (kde prac.poměr skončí datumem, na kterém se obě strany dohodly).

Nárok na odstupné máte v případě, kdy dostanete od zaměstnavatele výpověď podle § 52, odstavec a), b) nebo c).

A nebo pokud skončíte dohodou, ale z té dohody bude jasně zřejmé, že končíte z tzv. ´organizačních důvodů´ které jsou totožné jako v případě výpovědi dle § 52/a,b,c.

Zajímavý je váš dovětek o nezaplacených přesčasech. Pokud budu vycházet z toho, že váš nárok je prokazatelný a nesporný, tak můžete s úspěchem využít možnosti, které vám dává ustanovení § 56, odstavec b), a to, že můžete zaměstnavateli oznámit, že ukončujete pracovní poměr okamžitě a samozřejmě s nárokem na odstupné.

Pozor je zde však trošičku ošidné jak se počítají lhůty - podívejte se na odpověď na obdobnou otázku, na kterou odkazuji níže.

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/otazky/ mam-ihned-po-vypovedi-narok-na podporu-v-nezamestnanosti

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2419
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 566
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.