Vypořádání majetku

Během trvání manželství mi matka darovala opakovaně větší peněžní částky, za které jsem koupila nemovitosti, které pronajímám a akcie. Manžel je veden jako spolumajitel, neměla jsem důvod zužovat SJM. Žádnou darovací smlouvu nemám, ale matka ještě žije. Nyní se chce manžel rozvést po 37 letech manželství. Já jsem ZTP, invalidní důchodkyně 3. stupně. Peníze z pronájmu a svůj důchod jsem užívala pro běžný chod domácnosti, manželovy výdělky sloužily k placení investic do společného rodinného domu apod.Bude mít manžel nějaké právo na výše zmíněné nemovitosti a akcie? Matka by napsala čestné prohlášení, že peníze darovala mně.

Odpovědi
Jakub

Tak na tuhle odpověď si počkám. Podle mého názoru máte smůlu. Na tohle paragrafy nejsou. Jedině, že by se manžel dobrovolně vzdal nároků .Zde hraje jedinou roli slušnost. Ta je však pro většinu neznámým pojmem. Protože něco podobného je na spadnutí v naší familii, tak držím palce.

standa

Tak předně, PROKAZATELNÝ DAR jednomu z manželů je tzv. výlučným majetkem, který nepatří do společného jmění manželů.

Skutečnost, že manžel je u nemovitostí pořízených z osobního daru, veden jako spolumajitel může být určitou komplikací, ale principiálně by měla mít přednost ta „výlučnost majetku“, který nespadá do SJM.

Podle mého názoru však do SJM bude patřit majetek, který byl pořízen z ´výnosů z pronájmu´ případně ´výnos z akcií´ pokud se jednalo o majetek, který byl používán pro společný chod domácnosti.

Jinými slovy, hodnota nemovitostí, jakož i akcií nebude předmětem vypořádání v rámci dělení SJM.

Na druhou stranu bude nesmírně důležité, jakou právní formu bude mít ta zmiňovaná „darovací listina“, kterou jste od matky přebrala určité finance.

Doporučuji návštěvu notáře (i s maminkou) a zde se poraďte jak by takováto listina měla vypadat.