dudu

Vypořádací podíly zemědělských družstev

Před týdnem jsem zde položil otázku týkající se výše uvedené záležitosti. S nejvyšší pravděpodobností se však jedná o příliš specifický problém. Soudím tak ze skutečnosti, že kromě jednoho příslibu, jehož autor se bohužel zatím neozval, jsem neobdržel žádnou reakci, natož odpověď. Opravdu se nenajde dobrá duše, která by dokázala, moc prosím, poradit?
Doplňuji:
Stando, zkuste prosím mrknout do diskuse.

Nejlepší odpověď
standa

Nejprve bych vznesl tyto doplňující dotazy:

  1. Kdy zemřel člen družstva (zůstavitel) ?
  2. Kdy byla schválena roční účetní závěrka za rok, ve kterém zůstavitel zemřel ?
  3. Je datum 21.8.2010 správný? (srovnej s § 233/4 Obch.Z)
  4. Na základě jakého titulu lze podíl vypořádat DO 21.8.2010 ?
  5. Jakou formou zůstavitel složil členský vklad ? V penězích nebo věcným plněním?
  6. Jak Stanovy upravují vypořádání členského podílu, vypořádacího podílu, podílu na zisku?
  7. Ze zákona máte nárok na vypořádací podíl v PENĚZÍCH, ledaže Stanovy upravují i možnost vrácení movitých věcí…, ale jen za předpokladu, že členský vklad byl poskytnut věcným plněním (srovnej s § 234/1 OZ)
  8. Ze znalosti jakých dokumentů je zřejmé, že družstvo není schopné se finančně vypořádat? Viděl jste účetní výkazy?
  9. Zvažte do jaké míry byste chtěl využít jako dědic svého práva a požádat o členství v družstvu 232/1 OZ

DOPORUČUJI:

  1. Ověřit jak je to s tou lhůtou 21.8.2010
  2. Ověřit jak je ve Stanovách popsán :
  1. způsob vypořádání členského podílu při zániku členství
  2. způsob vyplacení/vrácení vypořádacího podílu
  3. způsob vyplacení podílu na zisku

3. Pokud bude mít družstvo povinnost vyplatit vypořádací podíl v penězích, tak nárok uplatněte písemně
4. Nechte si předložit účetní výkazy za :

  1. za rok, ve kterém zůstavitel zemřel
  2. za rok 2009
  3. za 1.čtvrtletí 2010

5. Nevím v jaké hodnotě by měl být vypořádací podíl vyrovnán, ale jsem si téměř jist, že by neměl položit družstvo, které běžně funguje.

Pokud vás moje stanovisko zaujalo do té míry, že byste některý nápad akceptoval, tak pak můžeme společně pokusit rozvést některé další detaily…

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyporadani-podilu-druzstva

Další odpovědi
HOMER

Při ukončení členství,má člen družstva nárok na vypořádací podíl.
…Nejsem sice právník,ale na vašem místě bych požadoval v nějaké lhůtě tento závazek od družstva uhradit,pokud by nedodrželi lhůtu řešil bych to soudně.
Není přece možné nechat se odbýt nějakou slepicí,když vám dluží tolik peněz.

dudu

Zdravím Vás Stando a děkuji za vynaložené úsilí. Podíl ve výši cca 220 tis. Kč jsem nabyl v roce 2002 a jedná se o hodnotu, kterou moje matka získala za odpracovaná léta, nejedná se tedy o vnášený inventář atd. Ještě, než odcituji přípis na základě kterého si nárokuji právo na plnění připomenu, že pro zdejší družstvo, jehož jsem paradoxně také členem z jiného dědictví, je bohužel většinou problém hotovostně vyplatit i jen několika tisícové částky. Možná jsem z hlediska práva tzv. „vedle“, ale odcituji pro informaci dopis, který jsem „vydobyl“ na družstvu v prosinci 2008. Cituji: Na členské schůzi 24.4.2008 byla schválena změna Stanov Agrodružstva Brťov-Lipůvka, která umožňuje, aby bylo zahájeno vydání vypořádacích podílů v případě, že Agrodružstvo Brťov-Lipůvka dosáhne zisku. Termín pro vydání podílů je do 9 roků od vzniku nároku, ve Vašem případě se jedná do 31.8.2010. Vy­pořádací podíl je možno po dohodě čerpat i věcech, tj. v případě Agrodružstva Brťov-Lipůvka- obiloviny, jablka, kuřecí a krůtí brojleři. Váš nárok ve výši 219.701,– Kč uznáváme co do výše i důvodu, jako závazek Agrodružstva Brťov-Lipůvka. Tak zní statutárně podepsaný dokument. V loňském roce jsme vyčerpali naturálie za cca Kč 17 tis., letos v užívání těchto požitků pokračujeme. Potřebuji však vědět, co dál., družstvo do 31. srpna podíl nemá schopnost hotovostně vyplatit a my nárok s prominutím neprožereme. Jak celý problém řešit s datem po 01.09.2010 aby nehrozila prekluze pohledávky?? Klidně budu akceptovat další naturální čerpání, ale podle jakých pravidel? Můžete-li prosím, poraďte. Uvítám další dialog.