Kulpix

Vypočítá mi to prosím někdo? Viz níže.

Potřebuju nechat navinout trafo k mému regulovatelnému zdroji. Jen nevím kolik wattů a voltampér. MÁM 24VOLTŮ , 6 AMPÉR. KDO ví moc díky.

Odpovědi
orwell

Tak předně W (watt) je jednotka činného výkonu P, VA (voltampér) je jednotka zdánlivého výkonu S a var (dříve VAr voltampér reaktanční) je jednotkou jalového výkonu Q. Dále platí vztahy: P = UIcos fí, S = U*I, Q = UIsin fí, S2 = P2 + Q2, kde fí je fázový posuv mezi proudem a napětím.
Pro návrh elektrických strojů (transformátor je elektrický stroj netočivý) a dimenzování vedení se vychází z výkonu ZDÁNLIVÉHO. Nikde na štítku transformátoru nenajdeš W, ale VA. Dále pro jednoduchý (ale méně přesný) návrh je možné použít pro stanovení průřezu jádra (tzv. železa) vzorec Sž = sqrt Sp, kde Sp je zdánlivý příkon transformátoru. V tvém případě při zanedbání ztrát Sp = 24 * 6=144 VA. Průřez jádra v cm2 bude (při volbě magnetické indukce B = 1T) Sž = sqrt144 = 12 cm2. Počet závitů připadajících na napětí 1V v libovolném vinutí lze určit ze vztahu N1V = 45 /Sž = 45/12 = 3,75.
Počet závitů primárního vinutí bude Np = Up * N1V = 230*3,75 = 862,5 a obdobně počet závitů sekundáru bude Ns = 24*3,75 = 90. Pro určení průřezu a tedy i průměru vodičů cívek vycházíme z dovolené proudové hustoty podle vzorce J = I / S. Sekundární proud známe (6 A) a primární stanovíme pomocí něj a závitového poměru (převodu): Ip = Is*Ns/Np = 6*90/862,5 = 0,626A.
Ze vzorce pro proudovou hustotu lze odvodit vztah pro průměr drátu a pro doporučenou hodnotu J = 2,5 A/mm2 d = sqrt(4*I /pí*J). To znamená, průměr drátu pro primární vinutí bude dp = cca 0,56 mm a pro sekundární vinutí ds = cca 1,75 mm. Je třeba volit normalizované rozměry, takže bych to viděl na průměry 0,6 mm a 1,8 mm. Teď je třeba vybrat plechy ( EI) a kostru a zkontrolovat, jestli se to vejde i s proklady do okénka pro vinutí. Pokud ne musí se zvolit větší plechy výpočet opakovat.
Tento výpočet je dost zjednodušený, při zanedbání ztrát v transformátoru a platí pro plášťové uspořádání, tj. předpokládá použití plechů EI. Některá literatura doporučuje snížit o 3 až 5% tímto způsobem vypočtený počet závitů primáru a o stejná procenta zvýšit počet sekundárních závitů. V profesionální praxi se používá složitější výpočet za použití PC a vhodného programu. Pokud si necháš trafo vyrobit firmou, tak ti ho i navrhnou. Možná, že bys ho sehnal už v nabízeném sortimentu různých výrobců hotový za přijatelnější cenu. 230V/24V-6A mi připadá dosti běžný požadavek.

mosoj

Máš v tom pěkný zmatek. Watt = voltampér.
Pokud chceš sekundár 24V a 6 A , tak to máš 144 W. Podle toho budeš volit jádro trafa a drát na sekundáru je třeba dimenzovat na 6 A.
Podle jádra také zvolíš počet závitů na volt.