monika21

Vypočet dph

Prosím o radu..
240 0000Kč. vč DPH, jaká je cena bez daně.. . má to vyjít 200 000,– ale nevím jak se na to přišlo… pomůžete mi? s přesným postupem? děkuji…

Odpovědi
Mapel

Pokud jde o 20%, tak částku vydělíš 1,2
14% vydělíš 1,14
a tak dále, podle toho jaká je aktuální daň.

Alesh

sazba DPH = 20 %

cena_bez_DPH * 1,2 = cena _s_DPH ⇒ 240000/1,2 = 200000, to je ale věda! 🙂

blesk26

Možná lžu, nevím jak to je dnes, ale když jsme toto počítali na střední (cca 4 roky nazpátek), používal se pro tento výpočet koeficient.

Fungovalo to asi takto:

  1. znám základní cenu 200 000 Kč a potřebuji k tomu připočítat DPH:

Postup je jednoduchý: 200 000 * 0,2 = DPH nebo 200 000 * 1,2 = Cena včetně DPH.

  1. znám cenu včetně DPH a potřebuji spočítat základ:

V tomto případě se používal zákonem předepsaný koeficient, nebylo možné použít „selskou logiku“, jak zde uvádíte. My počítali ještě 19% DPH a koeficient, kterým se částka násobila, byl 0,1597 … pro 20% by to mělo být 0,1667. Tedy postup by měl být: 240 000 * 0,1667 = DPH z částky. Zákon tuším doporučoval zaokrouhlit koeficient na 4 desetinná místa, což ale dělá výpočet s velkými čísly poměrně nepřesný (ale možný). Pro tento příklad to pak vychází, že DPH je 40 008 Kč, tedy základ daně je 199 992 Kč.

Jak ale říkám, už to je nějaká doba a mohlo se to změnit, studuji nyní v jiném oboru.