jirka21kufr

Vyplatí se v dnešní době fotit analogovým fotoaparátem

…nebo je lepší digitální fotaaparát?
Doplňuji:
chtěl jsem napsat fotoaparát:)

Nejlepší odpověď
led

Ano, sú zábery, na ktoré digitálna technika ešte nedorástla.
To umenie správneho zlúčenia výberu, kompozície záberu s následným vyvolávaním filmu, či dokonca ešte dosiek, to hľadanie pohľadu vo zväčšováku, stále s ešte nevideným výsledkom, až príde kúzlenie s vývojkou a ustaľovačom, kým príde ten zázrak – umelecká snímka pohľad človeka.
digitály uľahčujú veľa, ale tú jemnosť, ten správny výber zrna, tú kombináciu techniky, rúk i oka spojenú s vnútrom ľudského pohľadu ešte nenahradili.

Další odpovědi
beer

Je v tom velký rozdíl, proto se analog někomu líbí, jinému ne. záleží jen na fotografovi..
Ze stejného důvodu se to tedy vyplatí/nevyplatí jen jemu, tedy „tvůrci“. Z hlediska nejběžnější dokumentace je digitál nejjednodušší, ale třeba někteří umělecky zaměření fotografové nedají na analog dopustit ))
Zkušenost

Emefej

Pokud to budeme posuzovat čistě z ekonomického hlediska, pak se fotografovaní na analog dnes už nevyplatí. Pokud jde o hledisko emoční a výtvarné, pak je v jistých situacích analog lepší.

Lamalam

Záleží na tom, co myslíš pojmem „vyplatí“. Z hlediska peněz a času se analogová fotografie nevyplatí. Jako koníček se vyplatí. Jako možnost snímání kvalitních snímků na scéně s vysokým dynamickým rozsahem jasů je její použití někdy nutnost.

anonym

Jak komu. A jak na co.
😉
Digitál úžasně zlevnil focení, takže můžeš nacvakat desítky (stovky, tisíce) záběrů ´téhož´ – a teprve pak vybrat ten nejlepší (u analogu by ses takto nedoplatil).
Na druhou stranu je světlo analogová veličina, takže jejím digitálním zachycením nutně o část informací přicházíš, fotky z digitálu nikdy nemohou mít dokonalost fotek analogových (bez ohledu na postupné zdokonalování digi).
Takže si vyber.
😉

Hamon

Pokud jsi fanoušek, pak ano, má své kouzlo. Pokud jsi uživatel, pak ne.

mosoj

Tohle smysl má, ovšem, jak pro koho. Pro toho, kdo nacvaká stovky záběrů bez velkého přemýšlení a pak způsobem „delete“ vybírá z kupy slámy jehlu, se práce s filmem, zejména barevným diapozitivem, velice prodraží. Bohužel digirevoluce likviduje laby, které jsou schopny kvalitně vyvolávat diapozitivy (u negativů to ještě jakž takž jde), většina labů dnes používá k výrobě barevné fotky technologii skenu negativu a digitálního osvitu (ve většině případů méně kvalitního než byl výstup slušné laboratoře s čistě optickou cestou), takže dnes to znamená si téměř vše v tomto procesu dělat sám.

Kelt

Focení digitálním fotoaparátem a focení klasickým fotoaparátem s optikou je stejné, jako vaření polévek ze sáčku a vaření příslušných surovin. Někdo si chce pohrát, jiný chce hned výsledek, ale za jakou cenu.