lubos20013

Vyplatí se koupě nemovitosti na firmu s odpočtem DPH?

Je možné koupit nebytový prostor na firmu, nechat si vrátit DPH 21% a následně po 5 letech od kolaudace prodat tento nebytový prostor již bez DPH fyzické osobě (majiteli firmy)?

(Doplnění: po 5 letech by měl být prodej osvobozen od DPH? Nebo až po 5 letech od zakoupení?)

Odpovědi
Hykam

Trochu v tom máš hokej, pokud je firma plátce DPH, tak když nakoupí, DPH ji vrátí, pokud prodává, musí prodávat i s DPH, které potom odvede státu, nehledě na to, že nemovitosti se odepisují podstatně delší dobu, než 5 let, nevidím jediný důvod, proč by měla být nemovitost po 5 letech osvobozena od DPH. Stát by přicházel o nemalé peníze, nehladě na to, že by z toho dala udělat docela slušná živnost, koupit nemovitost, nechat si vrátit DPH, za 5 let za stejné peníze prodat a mít DPH v kapse.

lubos20013

Hykam: Je to trochu slůožitější problematika a ne vždy platí to co píšeš viz Zákon č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty §56. Zákon o DPH je poměrně rozsáhlý a je vněm spousta vyjímek, kdy je plnění osvobozeno od DPH. S délkou odpisů (30 let) to nemá nic společného, neptám se na ně (resp. po 5 letech se odečte zůstatková hodnota ze zákaldu daně ze zisku, který vznikne při případném prodeji). Ptám se na to hlavně proto, jestli to osvobození neplatí pouze pro prvoprodej.