Avatar uživatele
Registrovaný

Vyplatí se koupě nemovitosti na firmu s odpočtem DPH?

Je možné koupit nebytový prostor na firmu, nechat si vrátit DPH 21% a následně po 5 letech od kolaudace prodat tento nebytový prostor již bez DPH fyzické osobě (majiteli firmy)?

(Doplnění: po 5 letech by měl být prodej osvobozen od DPH? Nebo až po 5 letech od zakoupení?)

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Trochu v tom máš hokej, pokud je firma plátce DPH, tak když nakoupí, DPH ji vrátí, pokud prodává, musí prodávat i s DPH, které potom odvede státu, nehledě na to, že nemovitosti se odepisují podstatně delší dobu, než 5 let, nevidím jediný důvod, proč by měla být nemovitost po 5 letech osvobozena od DPH. Stát by přicházel o nemalé peníze, nehladě na to, že by z toho dala udělat docela slušná živnost, koupit nemovitost, nechat si vrátit DPH, za 5 let za stejné peníze prodat a mít DPH v kapse.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

lubos20013

Hykam: Je to trochu slůožitější problematika a ne vždy platí to co píšeš viz Zákon č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty §56. Zákon o DPH je poměrně rozsáhlý a je vněm spousta vyjímek, kdy je plnění osvobozeno od DPH. S délkou odpisů (30 let) to nemá nic společného, neptám se na ně (resp. po 5 letech se odečte zůstatková hodnota ze zákaldu daně ze zisku, který vznikne při případném prodeji). Ptám se na to hlavně proto, jestli to osvobození neplatí pouze pro prvoprodej.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 690
Zlatý mosoj 417
Zlatý gecco 242
Zlatý Hlada 239
Stříbrný ivzez 212
Zlatý standa 200
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 172
Zlatý led 156
Zlatý panenka 153

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.