Kelt

Vyplatí se ještě dneska mít fotoaparát na film?

Dnešní doba je doba počítačů, digitálních fotoaparátů atd. Zjistil jsem, že mám doma ještě fotoparáty na kinofilm. Smenu a Yashicu. Je pravda, že digitálním foťáku si mohu fotky hned vytisknout, mnohé aparáty mají spoustu funkcí jak udělat kvalitní snímek. Obyčejný fotoaparát na film, to jsem fotil ještě na černobílý, pak i na barevný. Fotky byly obvykle do několika dnů až týdne. Takže nevím, digitál je určitě dražší než obyčejný foťák, ale levnější a snadnější přijde práce s digitálem, ale ten, kdo fotí s fotoaparátem a nastavuje si parametry ručně ,přichází při focení s digitálem o něco . Tak nevím. Jaké máte názory? Děkuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Pro běžné focení o jakém se zde píše, focení na klasický film nemá cenu.
Někteří profesionální fotografové ale film a proces negativ – pozitiv používají hlavně pro svůj dynamický rozsah !!!!!! V tom se digitály filmu zatím jenom pozvolna přibližují.

Pro porovnání: Světelný rozsah v našich podmínkách je 23 EV. Kvalitní digitální zrcadlovky z Full Frame čipem umí tak 14– 16 EV !!! Zbytek nevidí !!
Obyčejné kompakty mají světelný rozsah 8– 10 EV ( podle velikosti čipu), zrcadlovky s APSC čipem tak 12 EV.
Negativní film umí celý světelný rozsah, uplatní se zejména při černobílé fotografii.
O rozlišení vůbec nejde !!!

Kvalitní digitální fotoaparát má i manuální režim, který lze používat pouze za předpokladu že rozumím parametrům které fotografování ovlivňují.
Statické snímky většina fotografů fotí právě manuálním režimem.
Pokud sáhnou k automatice , většinou používají prioritu clony a ví proč !!!

Automatický režim , který má dnes každý fotoaparát , zapříčinil, že se lidé považují za fotografy, ale o fotografování neví zhola nic.

Další odpovědi
gecco

Záleží na tvých potřebách…
A na tom co umíš…
😉
Podle toho, co píšeš (a fotky tak do A4 jsou pro tebe dostačující) je pro tebe mnohem lepší volbou digitál – levnější provoz, snazší úprava fotek v editoru, rychlejší tisk (navíc netiskneš ani zdaleka vše), aparáty mají „spoustu funkcí“…
Koneckonců – ani ty foťáky nejsou tak drahý.
Na druhou stranu – digital ještě ani zdaleka nedosahuje kvalit kinofilmu (o větších formátech ani nemluvě), levné foťáky nemají nijak kvalitní objektivy…
Ale rozdíly – při svých potřebách, v podstatě nemáš šanci postřehnout.
😉
Vol digitál.

Lamalam

Pro běžné focení je dnes z mnoha hledisek výhodnější digitál. Ale jsou lidé, kteří stále fotí na film. Nemusí jít hned o profesionály, třeba můj táta fotografuje na kinofilm i střední formát, čb filmy i fotky si vyvolává sám. Prostě ho to baví a říká, že fotit na digitál je nuda. Než jsem si pořídila digitální foťák, tak jsem taky fotila na kinofilm. Nejvíc mě bavila ta zvědavost, než se ustálil film. Potom jsem se vždy hned netrpělivě dívala na negativ, jak to vyšlo.

Zajímavý článek na téma kinofilm vs digitál je v odkazu. Zejména diskuze pod článkem stojí za přečtení.

Zdroj: http://www.fo­toradce.cz/nej­vetsi-bludy-fotografie-1-kinofilm-je-lepsi-nez-digital-clanekid171

Emefej

Pro běžné focení nikoliv. Pokud si rád hraješ, tak zpracování klasickou mokrou cestou může být skvělá zábava.

Magix.cz

Kamarád fotograf mi říkal, že „rozlišení“ kinofilmu se odhaduje na 20 MPix, takže pokud jsou dnešní snímače stejné/lepší, pak mi vychází, že se to nevyplatí, ale ať řeknou profíci na co fotí…
Doplňuji:
Jistěže vyvolají, Midlajs

dudu

Spíše z nostalgie jsem se loni krátce vrátil ke klasice a nafotil jeden kinofilm. Nejprve byl problém najít ateliér kde by negativ vyvolali a i když jsem posléze uspěl, práce byla odvedena ve velmi špatné kvalitě. Nepomohl ani pokus pořídit pozitiv a film digitalizovat. Dodnes lituji ztráty zajímavých záběrů.

midlajs

A to jeste nekde vyvolaji?

gecco

Dudu – jo, to je další problém – pokud nemáš vlastní laboratoř, musíš se spolehnout na fotolaby (katastrofa, protože už na tohle taky nemají zakázky) a nebo specialisty…

Magix.cz

Před měsícem jsem si nechal naskenovat 25 let staré negativy (pečlivě uložené ve fóliích) ve Fotolabu…docela zklamání…horší kvalita, než těch pár fotek, které z těch negativů byly tenkrát udělány. 3Kč/fotku 2088×1342 :(

mosoj

Je třeba se naučit něco o skenování a porovnávat rozlišení v jakém bylo skenováno.

gecco

No – pokud jsi je neměl v chladu a temnu, mohly doznat úhony…
Na druhou stranu – po zkušenostech s různými ´fotolaby´, preferuju jeden, který mám vyzkoušený…
😉
Občas totiž potkáš hrozný zvěrstva (inu – masovka pro cvakače a 10×15)…

Magix.cz

I tak jsou ty fotky kvalitnější, než moje paměť (25 let nazad), takže v podstatě dobrý. Stačí tím nekvalitním obrázkem jen naťuknou mozek a vynoří se nálada toho snímku, to funguje dobře :)

gecco

Magix.cz → no, ono je to složitější…
😉
Rozlišení slušného kinofilmu (pokud by se počítalo tak, jak se počítají MPix v digitálu) by bylo cca 300 Mpix…
Ale je fakt, že ten, kdo si nehraje s většími formáty fotek nebo výraznými výřezy, to prostě neocení…
___
Profíci? – jak kteří a jak na co.
Jsou tací, co dodneška nedají dopustit na středoformát…
Na druhou stranu jich spousta (většina) fotí na digi – z důvodu nízké ceny, rychlosti – a toho, že kvalitativně ty fotky v 99,9 % případů vyhoví.