freek_zr

vyplácí se podpora na bydlení i zpětně?

ahoj od 11/2013 je žena z mateřské na pracáku a mohli bychom dosáhnout na podporu na bydlení. vyplací se tato podpora i zpětně (tj. od doby kdy skutečně nastala možnost tuto podporu pobírat?)
díky za info.
Doplňuji:
měl jsem na mysli příspěvek na bydlení

Nejlepší odpověď
zzzzz

Podpora na bydlení neexistuje. Jsou dvě dávky na bydlení příspěvek, ten se vyplácí ode dne podání žádosti, a doplatek, ten se vyplácí zpětně, žádá se o něj co 3 měsíce. Kterou dávku máte na mysli???
Doplňuji:
Čistě teoreticky, by i ta šla zpětně vyplatit, ale zákon říká, že je rozhodný den podání a vyplácí se za celý měsíc. To že je nájem zaplacen se dokládá ty 3 měsíce zpětně. Za 4 kvartál předešlého roku se teď žádá o doplatek. Můžete si tu žádost o příspěvek podat i zpětně, ale nejsem si jistá, zda vám to dají. Je to dávka určena k aktuálnímu zaplacení nájmu, často je spojena s dávkou v hmotné nouzi a pokud by to vyplatili zpětně člověku, který pobírá hmotnou nouzi, pak by ho paradoxně připravili o nárok na dávku na hmotnou nouzi nebo alespoň na její část.

Další odpovědi
anonym

Maximálně 3 měsíce ´zpět´ – takže se žádostí neotálej.
😉

marci1

Ano, vyplácí se zpětně ( za uplynulé čtvrtletí ). Nyní si můžete vyřídit příspěvek na měsíce 11 a 12/2013. Za 1–3/2014 pak v dubnu.

ivzez

Příspěvek na bydlení se vyplácí max. 3 měsíce zpětně.
Nyní tedy můžete požádat o příspěvek na bydlení
od listopadu 2013.

Žádost se podává jenom jednou, ale každé tři měsíce je nutné k ní dokládat potvrzení o příjmech plus o zaplacených nájmech a záloh na energie za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pokud nyní podáte žádost a doložíte k ní příjmy a náklady
za 3. a za 4. čtvrtletí 2014, může Vám být příspěvek
přiznán naráz od listopadu 2013 až do března 2014.

V dubnu pak budete muset doložit příjmy + náklady za 1. čtvrtletí.