Vyplacení odstupného?

Chtěl bych se zeptat, jaký je postup v mém případě: od února 2009 jsem stále v pracovní neschopnosti z důvodu pracovního úrazu. Můj zaměstnavatel však v květnu 2009 prodal firmu tzv. bílému koni a založil si novou firmu -novou pracovní smlouvu jsem neobdržel,takže jsem stále zaměstnancem původní firmy. Jelikož následkem pracovního úrazu nejsem schopen vykonávat žádnou práci,nastoupím k 22.prosinci do předčasného důchodu. Můj původní zaměstnavatel mi nyní tvrdí, že mi nevyplatí žádné odstupné, že má plnou moc od bílého koně, takže se mnou pouze ukončí pracovní poměr. Poraďte mi, jaký mohu zvolit postup? Děkuji

Odpovědi
standa

Předně je nutné si uvědomit, že na odstupné můžete mít nárok JEN v těchto případech:

1. po výpovědi od zaměstnavatele dle § 52/a-c
(což bohužel není váš případ)
2. po výpovědi z vaší strany dle § 56/a
(což by TEORETICKY šlo na váš případ ´našroubovat´)

Ten paragraf 56/a zní:

  1. Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen jestliže (podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává) nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu NEUMOŽNIL v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce.

Neznám váš zdravotní stav, takže nevím zda byste ´nějakou´ jinou práci mohl vykonávat. Budu předpokládat, že byste teoreticky jinou práci vykonávat mohl…

Pak je nezbytné, abyste se ´dohodnul´ s vaším lékařem (který by Vám při znalosti detailu mohl pomoci…) a poté jste zaměstnavateli Bílému koníkovi předložil zmiňovanou zprávu a poté přečkal zákonných 15 dní a nakonec podal okamžité zrušení pracovního poměru dle zmiňovaného § 56/a.

Finta je v tom, že Bílý koník si neuvědomí, že vám musí nabídnout jinou práci…a Vy jej na to samozřejmě nijak zvlášť upozorňovat nebudete.

Pokud je však váš předčasný důchod již zadministrován k 22.12.09, tak na odstupné zapomeňte.