Bublinnka

Vypínáte elektrospotřebiče při bouřce?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Ne

Počítač mám za 2 předpěťovkami (B+C v rozvaděči a D v prodlužovačce)

Elektronika je dnes ve všem minimálně nějaký usměrnňovač a tranzistorový regulátor,…

U TV by bylo potřeba vytahovat ze zdi anténu,

Ze satelitního přijímače kabel od paraboly

U počíteče síťový kabel od providera

Ten by měl mít ve svém technologickém rozvaděči sice taky nějakou přepěťovku, ale pokud šetří tak ji tam nemá a může vám přetětí v jeho síti způsobit minimálně odpálení síťové karty

Smlouvy jsou většinou tak napsané, že i když Vám poškodí PC tak že za nic neodpovídá a vy podpisem smlouvy jste s tím souhlasili, že nebudete chtít náhradu škody a pak už zbývá jen soud o náhradu škody a zda smlouva nebyla v rozporu s dobrými mravy

Otázka zda případný soudní spor nebude dražší, než externí síťová karta nebo nová základní deska

dále telefonní kabel od ADSL modemu, kabel od vnější WiFi antény, USB kabely od periférii, audio/video zařízení

Elektronika, např. domácí kino, by měla být na přepěťovce i z jiných důvodů než kvůli bouřce, protože přepětí vzniká i od sepnutí kompresoru v ledničce, motoru vysavače, sepnutí spínaného zdroje v TV, PC, tiskárně, repro,…

jsem vyučen elektrikářem (sice silnoproud) a ve škole nebrali, ale zajímám se o to čtu odbornou literaturu, weby na si občas něco přečtu, takže něco o tom vím, a respektuji, že jsou mezi námi lidi co o tom vědí víc a když něco napíšou tak si to rád přečtu.

Další odpovědi
anonym

Ne

Mám chránič jako dědapetr, pořiď si také a máš po strachu!

tom004

Ne

Ne,dokonce,ne­máme,žádnou předřazenou ochranu,a za posledních 50 let,si nepamatuji,že by nějaký el. spotřebič,ani u nás,ani v mém okolí,byl zničen.A,navíc jsem přesvědčen,že např.,při úderu blesku,žádná ochrana,nezabrá­ní,zničení el. přístrojů.

Ella

Ano

nemám ponětí, jestli máme nějaký „přepěťovky“, jak tady píší pánové, takže vytahuji – pro klid duše… jistota je jistota

DDarent

Ne

máme přepěťovky!!!

dědapetr

Ne

Není důvod máme chránič.

P.T.

Ne

Ne. Elektriku, anténní a satelitní rozvody, internetovou linku máme doma chráněné přepěťovkama.

baghira

Ne

Na chalupě mi bouřky odrovnaly už dvě síťové karty, nicméně mám tak dobrého poskytovatele internetu, že je pokaždé bez řečí a zadarmo vyměnil (beztak to stojí pár desítek korun). Uvidíme, za jak dlouho se ucho utrhne, a vyčudí mi to celé PC (i s chalupou) :DD

Jikra

Ne

DusanOrlik

Ano

Hlavně,když jdeme někam pryč

filva

Ne

samicek333

Ne

Michal Kole

Proudový chránič a přepěťová ochrana jsou dvě rozdílná zařízení

Přepěťová ochrana chrání před napěťovými špičkami, které by prorazili PN přechody v elektronických polovodičových součástkách.

Přepětí vzniká, např. při sepnutí/vypnutí motoru vysavače, kompresoru ledničky, vlivem indukčnosti cívky.

Přepěťová ochrana obsahuje polovodičovou součástku zvaná varistor – což je napěťově závislý odpor, který sníží svůj odpor (materiál zvětší svojí vodivost), když se zvýší napětí a odvede vzniklý proud na ochranou přípojnici a a vytvoří tak vlastně zkrat.

Proudový chránič, chrání před nebezpečným dotykem nebo únikem elektrického proudu, protože kontroluje (transofrmátorem) zda proud který jedním vodičem odchází (fázovým vodičem) tak zda se druhým vodičem vrací (středním vodičem) a pokud je rozdílný tak se v transformátoru vybudí napětí, který vybudí napětí a proud, přitáhne se kotva, která je spřažena s páčkou a chránič vypne.

anonym

Michale, máš pravdu, jsem také silnoproudař a napsal jem to ledabyle s tím, že kromě tebou uváděného chrániče existuje i napěťový chránič. Jinak mám přepěťovku v rozbočovací šňůře.
Ale rozhodující jsou reálné provozní poměry, jimž se nejvíce blíží tom.

  1. Základní stupně přepěťové ochrany jsou již v distribuční síti v rozvodnách a trafačkách.
  2. Jistě víš, že všechny domy jsou povinně vybaveny hromosvody s předepsaným zemním odporem, který se kontroluje při každé periodické revizi.

Takže určité, poměrně malé riziko hrozí pouze u anténních zařízení a satelitů.
Pokud máš alespoň základní § vyhl. 50 o odborné způsobilosti, pak toto vše máš jistě v malíčku.
(Já mám §8 i na VN, ale zjitil jsem, že ženským laikům na Odpovědích nelze zabíhat, do pro ně nepochopitelných odborností).