Lotus

Vypínače Makel

Chci se zeptat zda máte náké zkušenosti s vypínači a zásuvkami od firmy Makel.Jsou finančně hodně zajímavé a tak se trochu bojím,aby to nebyl náký šunt.Potřebuji je do celé novostavby.
Dík za radu Honza
http://aarra.cz/in­dex.php?catego­ry=vypinace-a-zasuvky&sort=dprice
Doplňuji:
Já vim,ale cena je 3× větší.Bohužel na dokončení stavby už nezbývá mnoho prostředku,tak se snažim držet při zdi,ale samozřejmě nechci moc na ukor kvality,a proto se ptám.Jenom vypínače a zásuvky v tomto provedení jsou za 4500 v ABB to bude tak za 15000.

Nejlepší odpověď
Hlada

Nezvyklé jsou dvojzásuvky. Kdysi se u nás takové vyráběly a ty obracely fázi.

Další odpovědi
mosoj

Nikdy by mě nenapadlo se nad podobnou věcí zamýšlet. Kupte takové, které se vám líbí,finančně vyhovují a vyhovují též plánovanému rozvodu. Vypínač a zasuvky nejsou žádný složitý výrobek. Kolaudoval jsem v roce 1982 a většinu vypínačů mám ještě osazenou jedinými tehdy dostupnými plošnými vypínači a to byl plast chrastítko.
Pokud jsem měnil tak asi třikrát že vypinač mechanicky odešel nebo se mi postupem doby nehodilo jeho šedomodré zabarvení !!
Jakékoliv nové vypinače bez problémů.Ve sklepě mám ty nejlacinější asi za 60 kč ( možná že dnes to bude již víc Kč) a funkčně bez problémů.
Pokud se hýbou na krabici je to vinou nevhodných šroubků pro upevnění.

Ty zásuvky bez ochranného kolíku bych ale neinstaloval. Na to vám snad nikdo ani nedá revizi.

ReHu

Do toho bych nešla.
Elektrikáři mi doporučovali ABB, kupovala jsem serii Time.

http://www117­.abb.com/cata­log.asp?thema=4160&ca­tegory=675

Barva antracit – je neutrální. Pouze do koupelny bílou.

Já vím, ale přece jen se kupují na pár let a měly by vydržet. Známí kupovali levné a rámečky vůbec nedrží a i se celé zásuvky někde hýbají.

JanNovy

No pokud bych jich chtěl víc určitě bych koupil třeba vzorek, jeden kus a kouknul bych se hlavně dovnitř na kontakty. Pokud jsou to jen tenké plíšky z nedefinovatelného kovu, lehce držící pohromadě, plast, který lze bez potíží zapálit (vzorek bych klidně zničil) šroubky na připevnění drátů slabé a nějak lehce pokovené (hrozí po letech koroze) určitě bych raději neriskoval požár nebo úraz a raděj připlatil. A zásuvky bez kolíku (mosoj)? To se snad instaluje jen na Sibiři, tady prosím neee!