Putin

Vypařuje se alkohol (ethanol)?

Když ho necháme v otevřené láhvi řekněme velmi dlouhou dobu, stane se s ním něco? Myslím si, že určitě ano, ale nejsem si jist. Za reakce díky! 🙂

Nejlepší odpověď
mosoj

Ano odpařuje se jako směs voda etanol, obě složky najednou neměníc koncentraci.
Ke zvýšení koncentrace je třeba přidat třetí složku a vytvořit azeotropní ternární směs.
Na odpovědi od RyuzakiKate není ani slovo správně.

  1. Etanol s vodou tvoří binární směs.
  2. Tato směs má nižší bod varu než je nejnižší bod varu jednotlivých složek !!
  3. Směs etanol voda má bod varu 78,2 oC.
  4. Čistý alkohol má bod varu 78,4 oC, voda 100 oC .
  5. 100 % alkohol se proto nedá vyrobit destilací.

Etanol je silně hygroskopický takže na 100 % je za normálních podmínek téměř nemožné ho udržet. Proto se líh běžně vyrábí a expeduje o koncentraci kolem 70 %.

Další odpovědi
anonym

Kdyby to byl čistý líh, tak nevydrží otevřený dlouho, protože se vypaří a proto patří mezi látky těkavé.

RyuzakiKate

… a ještě dodám k barbakanovi, že proto se laboratorní stoly třeba v mikrobiologických laboratořích desinfikují 70% lihem – aby se neodpařil tak rychle. Když se nás na to kdysi ptali, tak někdo vtipně odpověděl, že na 100% líh nemá škola peníze :)

mosoj: Hezký, a řekneš mi, co mám teda špatně?

Emefej

Vapařuje se každá kapalina. Rychlost vypařování je určena tenzí par a ta zívisí na teplotě.

ptáč

Alkohol ve štamprli při pokojové teplotě zůstane, vypaří se jen voda, tak to před lety pravil parťák. Kupovali jsme ve velkém hruškovicu od pohřebáků. Ráno jsme si dali, abychom se nebáli mrtvol v chladicím boxu, který procházel rekonstrukcí.