Avatar uživatele
Terciba

Vymýváte kelímky od jogurtu, nebo je hážete do plastů jen tak?

Není škoda používat pitnou vodu na umytí kelímku? Není to víc nehospodárné než dát do plastů neumytý kelímek? Jiná než pitná mi ale z kohoutku neteče..

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, RyuzakiKate, zjentek, Cenobita, jirka F, MiKu před 2752 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

V naší ulici bohužel kontejnery na třídění odpadu nejsou. Ale i kdyby kontejnery na plasty byly, nevymýval bych je. Věřím, že zpracovatelé odpadů se dokáží vyrovnat i se znečištěnými plasty. Jejich technologie s tím patrně počítají.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Nevymývám. Plýtvání pitnou vodou je větší ekologický hřích, než upatlané kelímky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Někdy kelímky umyju, ale pak je používám přechodně na cukroví a pod. Většinou je neumývám. Ale například umýváme obaly od nanukového dortu. Nad hospodárností použités vody jsem se nazamýšlel, ale něco na tom bude.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
RyuzakiKate

Já ho jen pod proudem vody promnu prsty, jinak je to zbytečné, za třídící linkou se pak samozřejmě rozdrcený plast oplachuje, ale nechceme, aby nám to doma pak smrdělo, protože papíry a plasty dáváme do jedné tašky a mamka to pak třídí u popelnice, navrhovala jsem jí, že to dáme zvlášť, ale prý jí to tak vyhovuje a stejně bychom na to neměli místo. Ale hezká otázka, chválím :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
metalavenged

Já ho dám vždycky vylízat svému psovi. :) Takže je jako vymytý.. :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Cenobita

Když vyjídám kelímek je skoro čistý, pak je spotřeba vody minimální, nebo se nemusí skoro ani mýt. Většinou plasty nemyji, jen někdy a málo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Plasty, které jsou do tříděného odpadu, nijak nečistím.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kankys

Vymýváme, ale otázkou je jak moc ekologické to je když kvůli tomu pouštíme vodu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nuk nuk

Vymývám kelímky vodou z kohoutku a nehážu je do pastů ani jinam. Manžel je pak ještě využívá na nějaké své chemické pokusy – on si vyrábí vlastní vývojku a váži s v nich ingredience.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Nevymývám, kvalitu plastového odpadu to nijak nezhorší a je to škoda pitné vody.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

U nás pro tyto účely fasujeme žluté pytle, kde „třídíme“ a co šest týdnů je svoz tohoto odpadu. Do těchto pytlů „na plasty“ patří plasty, tetrapaky a plechovky, potažmo tam patří vše krom- papíru, popela, starých bot, pokakaných plen a bioodpadu. Dále to pak míří do třídírny, kde se to teprve třídí řádně (což platí i u odpadu z kontejnerů). Možná ručně, možná strojem.
Takže já si vypláchnu obal překvapení z Kindrvajca a soused do pytlů valí a pere plechovky a kapsičky od žrádla pro osm koček a po šesti týdnech to s tisíci červy od much dává ke svozu.
Na otázku jsem už prakticky odpověděl, jen dodám, že kdyby tě třeba napadlo ty kelímky voňat osvěžovačem vzduchu a nebo jinou voňkou, tak počítej s tím, že ten obal z drogerie se bude muset jednou zpracovat, dříve, či později.
Bůh buď milosrden k finálním třidičům, pokud to nejsou stroje ;)

PS. flašky od piva vracím zásadně plesnivé. Nevím, jak je to možné, ale ve starém chlívku, kde je supr teplota ke skladování, mně vždycky zevnitř „chytnou“.
Třiďte odpad! zjentek.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jirka F

Ne neumýváme kelímky od jogurtů normálně to pořádně vyškrabu a je to a vyhodím do plastů akorát na jahodovou dřen do umyjeme ale jinak ne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tobby

Vylížu je tak, že je není třeba umývat. Ale zpracovatelé asi taky všechno nezpracují. Pokud se nemýlím, nedoporučují do tříděných plastů dávat láhve od oleje.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vlče

kelímky nevymývám, mám mlsné štěně a vyčištění kelímku od čehokoli je pro něj navíc ohromná zábava, tak proč mu jí nedopřát.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rohlik

Na internetu je spoustu clanku o tom, ze pokud obaly neobsahuji vylozene zbytky jidla (menubox s kouskami hranolek, krabice od margarinu se zbytky margarinu, apod…), tak to nevadi. Pokud bude kelimek dostatecne vyskraban, tak neni treba takovy obal jeste umyvat vodou.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Myslím, že smysl vyplachování plastů není úvaha o ekologii, jako spíše ekonomii. Tam kde se odpadní plasty zpracovávají a čistí, tak se to dělá stejně tak jako tak. Oplachováním doma ničemu nepomůžeme. Odpady ze zpracování stejně končí v čističkách OV (v lepším případě). A výroba pitné vody není až tak moc ekologicky zatěžující, jak by se někomu mohlo zdát. Nakonec všechno znečištění vody (kal, biologické oživení) končí tam, odkud pochází. Je tam i jisté dávkování chemikálií, ale ty se přemění na neškodnou formu. Takže domácí mytí plastů je otázka spíše ekonomická a možná i zbytečná.

před 2752 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
talka

Myslete si co chcete, ale já kelímky vyplachuju/použiju limonádou.

před 2752 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Terciba

Já jsem ho právě včera a dneska umyla, a pak jsem si řekla – vždyť já za tu vodu platím nehorázné peníze (nejvyšší cena za m3 v ČR). Tak se na to i nadále vykašlu, a jak píše Kepler, budou si s tím muset poradit.

před 2752 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek